Guantanamo için özel temsilci

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yönetimin Guantanamo tutukevinin kapatılması sürecini yönetmek üzere yeni bir özel temsilci atadı.

Guantanamo için özel temsilci
- A +

 

Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, eski başkanlar Bill Clinton ve George W. Bush dönemlerinde yönetimde yer almış avukat Lee Wolosky'nin Guantanamo'nun kapatılması sürecinde hükümetin çabalarını yürütmek için görevlendirildiğini bildirdi.
     
"Lee, Amerikan çıkarları ve insanlarımızın güvenliğine uygun bir şeklide Guantanamo hapishanesinin zamanında kapatılmasını mümkün kılmak için süregelen diplomatik çalışmalarımıza öncülük yapacak" ifadesini kullanan Kerry, yeni temsilcinin tutsakların başka ülkelere nakledilmesi ve bu doğrultuda ülkelerine iade edilmeyecek tutukluların diğer dost ve partner ülkelerce kabul edilmesi için bu ülkelerin yetkilileriyle doğrudan görüşmeler yapacağı bilgisini verdi.
      
Avukatlık yapan Wolosky, Bill Clinton ve George W. Bush dönemlerinde Ulusal Güvenlik Konseyi'nde ulus aşırı tehditler direktörlüğünde görev yapmıştı.
      
ABD Başkanı Barack Obama, 2008 yılında başkanlık koltuğuna oturduktan sonra Guantanamo tutukevini kapatacağı vaadinde bulunmuştu. Obama daha önce de cezaevinin kapatılması sürecini hızlandırması için iki özel temsilci atamıştı.
      
Tartışmalı tutukevinde şu anda 100'den fazla esir bulunuyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler