GSS primlerine yüzde 41 zam!

Sosyal güvencesi olmayanların yararlandığı Genel Sağlık Sigortası primlerinin fiyatı 107 liradan 150 liraya yükseldi. GSS primleri 5 yılda 3 kat artarken, son yapılan zammın oranı ise yüzde 41 oldu.

GSS primlerine yüzde 41 zam!
- A +

 

Yeni yılda akaryakıttan elektriğe zamlanmayan ürün kalmadı. Fiyat artışlarından Genel Sağlık Sigortası (GSS) primleri de nasibini aldı. GSS primleri yüzde 41 civarında artırılarak 150.12 liraya çıkarıldı.

Sosyal güvencesi olmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ödemek zorunda oldukları GSS prim miktarı 107.33 liraydı. Durumdan şikâyetçi olan pek çok yurttaşın CHP Genel Merkezi’ni arayarak sorunlarını aktardığı belirtildi. Yapılan değişikliğin yaklaşık yüzde 41 zam anlamına geldiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, duruma tepki gösterdi.

BEŞ YILDA ÜÇ KAT ARTTI

Primlerin son beş yılda yaklaşık üç kat arttığını vurgulayan İlgezdi, “2017’de GSS primleri 53.33 liraydı. 2020’de bu 88.29 TL’ye yükseldi. Yeni mezuna iş olanağı yaratmayan, işsiz yurttaşlarımıza iş bulamayan hükümet, bir de bu yurttaşlarımızdan zorunlu olarak GSS primi alıyor” dedi.

İlgezdi, “Siz bu insanların en temel insani hak olan sağlık hizmetinden yararlanması için her ay prim ödetiyorsunuz, üstelik buna da yüzde 50 zam yapıyorsunuz. Böyle ülke yönetilmez” ifadelerini kullandı.

İlgili haber için tıklayın.

MTV'de son 10 gün: Hangi araç sahibi, ne kadar MTV ödeyecek?

İlgili Haberler