Gözünü zirveye dikti!

Yüksek irtifa dağcısı Gülnur Tumbat, dünyanın 8 zirvesine tırmanan ilk Türk kadın olmak için yola çıktı. Tumbat, Okyanusya Kıtası'nda Carstenz Zirvesi’ne tırmanacak.

Gözünü zirveye dikti!
- A +

 

Endonezya’nın Bali adasına gitmek için Atatürk Havalimanı’na gelen Gülnur Tumbat, bölgenin en yüksek zirvesine gitmek için yola çıkağını söyledi. Zirvenin yağmur ormanları içerisinde volkanik kayalardan oluşan bir kütle olduğunu ifade eden Tumbat, bu zirvenin varlığının 10 sene öncesine kadar bilinmediğini dile getirdi. Normalde Avustralya’nın en yüksek zirvesi 7. zirve olarak geçtiğine değinen Gülnur Tumbat, “Avustralya tek başına kıta olarak geçmediği, Okyanusya Kıtası esas dikkate almak gerektiği için en yüksek zirve Carstenz 8. zirve olarak eklendi. Ben de bu bölgeye giden ve tırmanışı gerçekleştirecek olan her şey yolunda giderse ilk Türk kadın olacağım.” dedi

‘ZOR BİR TIRMANIŞ OLACAK’

Bölgenin çok enteresan olduğunu söyleyen Tumbat, kendisinin dün yola çıkacağını fakat volkan patlaması sebebiyle Bali Havalimanı’nın uçuşa kapandığını belirtti. Havalimanının bugün açıldığını ifade eden Tumbat, tırmanacağı bölgenin volkanik aktivitenin yakınında olmadığını, güvenli yerde olacaklarını aktardı. Tırmanışın lojistik olarak erişiminin çok zor olduğunu söyleyen Tumbat, “Zor bir tırmanış olacak. Patika falan yok, yağmur ormanlarında baya yol açacağız. Dizimize kadar çamura batarak muhtemelen sürekli ıslak halde sürekli yağmur yağacak. Lojistik olarak baya zor. Karlı zirve falan değil, kaya formasyonu sivri sivri kaya düşünün. Teknik bir tırmanış iplerle tırmanacağız.” diye konuştu.

Yorum Ekle