Göz hastalıklarına iyi gelen meyve

İlerleyen yaşlarda, şekere ve diğer hastalıklara bağlı olarak gözde meydana gelen damar tıkanıklığına bağlı fonksiyon ve görme azalmasının çaresi doğada kolaylıkla bulabileceğiniz yaban mersini meyvesi.

Göz hastalıklarına iyi gelen meyve
- A +

 

Çok iyi bir antioksidan olduğu bilenen bu meyvenin, hem kan şekerini düşürücü hem de dolaşım sisteminde etkileri olduğu bilinmektedir.

Doğayı ve bitkileri araştırma konusu yapan Fitoterapi Uzmanı Dr. Mustafa Eraslan, “Özellikle diyabet hastaları ve kalp damar hastalarının bu meyveyi tüketmelerini veya bu meyveden yapılan çayı tüketmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Her türlü göz rahatsızlığında, özellikle göz tansiyonuna bağlı katarakt, diyabetik retinopati veya ilerleyen yaşa bağlı makular dejenerasyon gibi göz hastalıklarının önlenmesi için bu meyve çayını önerdiğini belirten Dr. Mustafa Eraslan, “2.Dünya savaşı sırasında İngiliz pilotları görmeyi kuvvetlendirmesi için bu meyveden tüketiyordu” ifadelerini kullandı.


Cranberry adıyla bilinen meyveyle karıştırılmaması gerektiğini özellikle vurgulayan Dr. Eraslan yaban mersininin mor meyve olması gerektiğini hatırlattı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler