Görme engelli öğrencilere kitap okuma cihazı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın katılımıyla, yarın görme engelli öğrencilere, "Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları" dağıtılacak.

Görme engelli öğrencilere kitap okuma cihazı
- A +

 

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) alınan bilgiye göre, Bakan Avcı, yarın Ankara Yenimahalle Mitat Enç Görme Engelliler Ortaokulu'nda öğrencilere hem karne hem de Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazlarının dağıtımı dolayısıyla düzenlenecek törene katılacak. 

Görme engelli öğrenciler için dağıtılacak cihazlar, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’nin "erişebilirlik" maddesindeki kriterlerine uygun olarak Eğitimde FATİH Projesi ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) çerçevesinde verilecek. 

Engelsiz EBA çalışmaları 

MEB, engelli bireyler için EBA’ya yeni içerikler kazandırırken, bu içeriklerinden engelli öğretmen ve öğrencilerin de yararlanabilmeleri için çalışma yürütüyor. Bu kapsamda, pek çok kamu kurum ve kuruluşu ve özel sektörle işbirliği yapılıyor.

 "Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları" ile özel eğitim okullarındaki görme engelli öğretmen ve öğrenciler, diledikleri zamanda ve ortamda eğitsel içeriklere ulaşabilecek ve teknolojinin olanaklarından diğer bireyler ile eşit olarak faydalanabilecek. 

Yorum Ekle