Gören haber versin! Aranıyor

Geçen yıl Zeytinburnu’nda 150 ağaç yiyen ‘Anoplophora Chinensis’ cinsi böcekler bu yıl da Yedikule çevresini mesken tutunca, Fatih Belediyesi alarm verip ahaliye seslendi: Gören, bize haber versin!

Gören haber versin! Aranıyor
- A +

 


Ağaç gövdelerini yiyerek kurumalarına ve ölümlerine neden olan Anoplophora Chinensis cinsi böcek (Turunçgil uzunantenli böceği) Fatih’te de tespit edildi.

Fatih Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, anavatanı Çin, Japonya ve Kore olan istilacı böcekle ilgili ilaçlama çalışmalarına başladı. Ekipler, bu böcekleri görenlerin de derhal kendilerine haber vermesini istedi.
Tüm dünyada istilacı böcek olarak kabul edilen Anoplophora Chinensis’lerin süs bitkileriyle ülkemize geldiği daha önce tespit edilmişti. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi dergisinde yayınlanan bilimsel bir makalede, böceğin İstanbul çapına yayılmış olabileceği anlatılmıştı.


1 YILDA 150 AĞAÇ


Geçtiğimiz yıl sadece Zeytinburnu’nda 150’nin üzerinde yetişkin ağaç, Anoplophora Chinensis’lerin verdiği zarar nedeniyle uzman kontrolünde imha edilmek zorunda kalınmıştı.
Anoplophora Chinensis’ler bu yıl da Yedikule ve çevresini mesken tuttu. Anoplophora Chinensis’lerin zarar verdiği ağaç türleri arasında akçaağaç, atkestanesi, kızılağaç, kızılcık, fındık, dağ muşmulası, huş, alıç, kayın, elma, dut, çınar, kavak, kiraz, armut, söğüt ağacı, gül, karaağaç da bulunuyor.


‘ANINDA BİZE BİLDİRİN’


Fatih Belediyesi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: Zararlı böceğin tespit edildiği ağacın belirlenmesinin hemen ardından ağacın Fatih Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde ilaçlanması ve devamında gözlenerek imha edilmesi gerekmektedir. Mücadelesi için vatandaşların konuya hassasiyet gösterip, anında Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerine bilgi verilmesi gerekmektedir.


Belediye açıklamasında, Anoplophora Chinensis’ler şöyle tarif edildi: “Zararlı böcek siyah renkte uzun antenlere sahip, üzerinde beyaz lekeler bulunan 25-35 mm uzunluğundadır. Bacaklarının üst kısımları beyazımsı mavimsi bir renktedir. 300 m’ye kadar uçabilmekte ve zarar verdiği bölgenin 50 m civarındaki diğer ağaçlarda da zarar verme ihtimali gözlenmektedir. Erginler mayıs ve ağustos ayları arasında ortalama 1-3 ay yaşamakta olup bu aylarda yoğun olarak gözlenmektedir.”

YÖNETMELİK DE VAR

Anoplophora Chinensis’lerle ilgili 17 Haziran 2014 te Resmi Gazetede “Ani meşe ölümü ve çam çıralı kanser hastalığı ile turunçgil uzun antenli böveği ve kestane balarısı mücadelesi hakkında yönetmelik” yayınlandı. Bu yönetmelikte böceklerin Türkiye’ye girişi ve yayılmasının önüne geçilmesi hedeflendi. Ancak Fatih’te yapılan tespitle böceğin İstanbul’da olduğu da ortaya çıkmış oldu.

Yorum Ekle