Gerinerek uyanan kalbini koruyor

Dünyaca ünlü damar hastalıkları uzmanı ve epidemiyolog Prof. Dr. Alexander Cohen, sabahları bacak kaslarını 5 saniye gerip gevşetmenin emboli riskini azalttığını açıkladı.

Gerinerek uyanan kalbini koruyor
- A +

 


Halk arasında ‘pıhtı atma’ olarak bilinen embolinin ana nedeninin hareketsiz yaşam olduğu açıklandı. Dünyaca ünlü damar hastalıkları uzmanı ve epidemiyolog Prof. Dr. Alexander Cohen, emboliden korunmak için basit bir formül verdi : Sabahları yataktan kalkmadan önce gerinme ve gevşeme egzersizi yapmak, emboli riskini azaltıyor. Prof. Dr. Cohen, embolinin haraketsiz yaşayanlar için ciddi risk olduğunu, yaşlandıkça tehlikenin daha da arttığını söyledi.

Bacakta yanmaya dikkat

Prof. Cohen “Uzun süreli uçuşlar ve çok fazla ağır spor yapmak gibi başka sebepler de var. Gebelik, doğum kontrol hapları, hormon tedavileri ya da spora bağlı vakalar içinde sadece yüzde 5’lik kısmı oluşturuyor. Vakaların yüzde 55’inde ise enfeksiyon, idrar yolları enfeksiyonu, kalp veya solunum yetmezliği, eklem iltihapları, inflamatuar hastalıklar neden oluyor. Hastanın geçirdiği operasyon ne kadar büyük ise emboli riski de o kadar artıyor” diyor.

Derin ven trombozu ya da diğer adıyla,   embolinin en önemli belirtileri ise pıhtının oluştuğu bacakta, kızarıklık, şişlik, sıcaklık artışı ve genel bir ateş durumu. Prof. Dr. Cohen, “Bazı durumlarda bu belirtilerin yanı sıra bacağa dokunduğunuzda pıhtıyı hissedebilirsiniz, hastalık böyle bir sinyal verebilir. Ancak bazı insanlarda hiçbir semptom görünmez. Pıhtı bulunduğu yerde parçalanıp damarlar üzerinden kalbe, oradan da akciğerlere geçebilir. Bu da ölümcül akciğer embolisine neden olabilir” diye konuştu. Yaş sınırı tanımayan embolinin ergenlerde dahi sıklıkla görüldüğünü belirten Prof. Dr. Cohen, “Hatta 6 aylık bir emboli hastam oldu. Gençlerde en önemli risk faktörü, geçmişte bir pıhtılaşma yaşamış olmak. Bununla beraber kanser veya bir ameliyat geçirmiş olmak da riski arttırır. Aile geçmişi de orta derecede risk faktörüdür. Hastaların yüzde 15’inde genetik anomali olduğuna inanıyoruz” açıklamasını yaptı.

Yeni nesil ilaçlarla ölümler azaldı

Hastalığın teşhisinin yüksek risk grubundaki hastalar için ultrason taramasıyla, orta risk grubundaki hastalar için ise basit bir kan testiyle bakılabilen d-dimer değeri ile konulduğunu anlatan Cohen, tedavi hakkında da şu bilgileri veriyor: Ana tedavi yöntemi kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaktan geçiyor. Ancak tüm kan incelticiler kanama riskini arttırır. Yeni nesil tedavi içeriklerinden bazıları daha az kanamaya yol açar ve kanama görülse dahi şiddeti düşük oluyor. İngiltere Klinik Mükemmeliyet Enstitüsü de bize artık bu ilaçların kullanılmasını tavsiye ediyor.

TOPUKLU AYAKKABIDAN UZAK DURUN

- Haftada en az 3 defa 20 dakika aktif egzersiz yapın.

- Yüksek topuklu ayakkabılardan mümkün olduğunca uzak durun.

- Uzun uçuşlar öncesi danışarak kan inceltici ilaç takviyesi alın.

- Uzun süre oturacaksanız rahat kıyafetler tercih edin.

- Uzun süre ayakta kalacaksanız ara ara ayak uçlarınıza kalkıp inme hareketi yaparak bacaklarınızı rahatlatın.

- Sabahları yataktan kalkmadan önce kan dolaşımını hızlandırmak için bacak kaslarınızı 5-10 saniye süre ile gerin ve gevşetin.

- Varis çorabı giyiyorsanız mutlaka kasıkta biten ve silikonlu olanları tercih edin. Diz altı ya da külotlu varis çorabı giymeyin.

- Ilık/sıcak banyodan sonra bacaklarınıza soğuk duş tutarak kan dolaşımınızı hızlandırın.

Yorum Ekle

İlgili Haberler