Gergedan böceklerini toplamayın!

Prof. Dr. Yıldırım: Kastedilen gergedan böceği, bizde görülenden değil. Bir dönem böyle bir satış olmuş ama bu sürekli olan ya da gelir getiren bir alan değil.

Gergedan böceklerini toplamayın!
- A +

 

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Yıldırım, değerli olduğu iddia edilen gergedan böceklerinin doğadan toplanmasına ilişkin, "Hakikaten doğa trajedisi yaşanıyor. Yüzlerce, binlerce toplandığını tahmin ediyoruz. Canlılar açısından büyük tehlike" dedi.

Yıldırım, MAKÜ Eğitim Fakültesinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin gerek bitki gerekse hayvan türleri açısından neredeyse Avrupa kıtasına yakın zenginliğe sahip olduğunu söyledi.

Batılıların bu nedenle "Küçük Asya" diye tanımladıkları Türkiye'de, dünyada eşi benzeri bulunmayan birçok canlının barındığını vurgulayan Yıldırım, bu zenginliklerin korunması gerektiğine işaret etti.

Son günlerde Türkiye'de de görülen gergedan böceklerinin "yüksek fiyatlarda satıldığı" yönünde haberler yapıldığını hatırlatan Yıldırım, "Kastedilen gergedan böceği, bizde görülenden değil. Bir dönem böyle bir satış olmuş ama bu sürekli olan ya da gelir getiren bir alan değil" diye konuştu.

Yıldırım, zaman zaman kendilerini arayan bazı kişilerin "Böceği gördük, alalım mı, toplayalım mı?" diye sorduğunu, kendisinin de "Böceklerin bulundukları yerde kalmaları gerektiğini, hatta toplamanın suç sayıldığını" anlattığını belirtti.

Bu böcekleri toplamanın doğanın dengesini bozacağına işaret eden Yıldırım, şunları kaydetti:

"Hakikaten doğa trajedisi yaşanıyor. Yüzlerce, binlerce toplandığını tahmin ediyoruz. Canlılar açısından büyük tehlike. Doğamıza sahip çıkalım, çıkmayanları uyaralım. Bu canlılar yaşamaya devam etsin. Zaten kesinlikle hiçbir maddi değeri yok. Ne alıcıları ne de koleksiyon değeri var ama doğada çok büyük işlevsellikleri bulunuyor."

Yorum Ekle