Gergedan böceği bu kez Başkent'te görüldü

Başkent’te türüne az rastlanan ve dünyanın en güçlü böceği olarak bilinen gergedan böceği bulundu.

Gergedan böceği bu kez Başkent'te görüldü
- A +

 

Böceği bulan Koray Aslan, “Bu böceği bulmadan önce böcekleri pek sevmezdim. Ne kadar nadir bulunan bir tür olduğunu öğrendikten sonra böcek ile aramızda sıcak bir iletişim oldu” dedi.

Ankara’nın Mamak İlçesi’nde yaşayan Koray Aslan, Latince adı “Oryctes Nasicornis” olan “Gergedan Böceği” buldu. Aslan, dünyanın en güçlü böceği olduğu söylenen, nadir bulunması nedeniyle yurt dışında yüksek fiyatlardan alıcı bulan böceği, yolda yürürken tesadüf eseri buldu. Dolmuşla evine giderken, daha önce Hakkari, Bursa, Kocaeli ve Kahramanmaraş’ta vatandaşlar tarafından bulunan gergedan böceğiyle ilgili haberleri okuduğunu belirten Aslan, 5 dakika sonra dolmuştan indiğinde, yolda haberini okuduğu böceği görmenin şaşkınlığını yaşadı. Böcek fobisi olduğu için, cüzdanından çıkardığı kredi kartı yardımıyla böceği evine götüren Aslan, babasının kasap olması nedeniyle boynuzu olan böceğe ‘Boğa’ ismini verdiğini dile getirdi. Böceği, yetkililere teslim etmek istediklerini kaydeden Aslan, şunları ifade etti: 

“Kızılay’dan dolmuşla evime geliyordum. Dolmuşta telefonumdan bu böcekle ilgili bir haber okudum. Açıkçası şaşırdım, ‘Bir böcek nasıl 90 bin Dolar eder’ dedim. Dolmuştan indim, yürürken yerde bir kıpırtı gördüm. Önce hamam böceği zannettim. Sonra merak ettim, telefonumun ışığını açıp inceledim. Böceğin boynuzu olduğunu gördüm ve haberlerde okuduğum böceğin aynısı olduğunu fark ettim. Tabi korktum; ‘ısırır mı, zehirler mi’ diye. Yerden ancak kredi kartıyla alabildim. Sonra eve getirdim. İnternetten araştırmasını yaptım; dünyada nadir bulunan bir böcek türü olduğunu öğrendim.” 

“BU BÖCEĞİ BULMADAN ÖNCE, BÖCEKLERİ PEK SEVMEZDİM”

Gergedan böceğini bulana kadar böceklerle arasının pek iyi olmadığını itiraf eden Aslan, “Bu böceği bulmadan önce böcekleri pek sevmezdim. Bu böceği bulduktan ve ne kadar nadir bulunan bir tür olduğunu öğrendikten sonra ‘Boğa’ ile aramızda sıcak bir iletişim oldu. Bundan sonra böceklere daha çok dikkat edeceğim, hiçbirini incitmeyeceğim” diye konuştu. 

“BÖYLE BİR BÖCEĞİMİZ OLDUĞU İÇİN MUTLUYUZ” 

Gergedan böceğini bulan Koray Aslan’ın babası Yaşar Aslan, araştırmacıların buldukları böceği incelemesi gerektiğine vurgu yaparak, “Hayvan boynuzlu olduğu için en uygun isim olarak ‘Boğa’yı buldum; o şekilde hitap ediyorum. Ben hayvanları ve belgeselleri çok seviyorum. Böyle bir böceğimiz olduğu için mutluyuz. İnşallah araştırmacılar gelir bakarlar. Ben 35 senedir burada yaşıyorum, kasaplık yapıyorum; böyle bir hayvanı hiç görmemiştim. İlk defa gördüğüm için ben de şaşkınım; çünkü belgesellerde izledim” şeklinde konuştu. 

“BÖCEKLERDEN PEK HOŞLANMAM” 

Oğlunun böceği eve getirdikten sonra yaşadığı şaşkınlığı anlatan anne Selma Aslan, şunları ifade etti:
“Evde yemek yiyordum. Koray, ‘Yolda bir böcek buldum, Doğu’da aynısı varmış’ dedi. ‘Bir bakayım neymiş’ dedim; sonra baktım hiç ilgimi çekmedi. Bende de tavuk hastalığı var; 100 tane falan tavuğum, hindim var. Böceklerden pek hoşlanmam. Geçmişte ayağımı akrep sokmuştu; o günden beridir böcekleri pek sevmem.” 

Yorum Ekle

İlgili Haberler