'Gerçekten zor bir tablo söz konusu'

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 'Türkiye özellikle son 4-5 yıldır içinde bulunduğumuz coğrafya gittikçe kötüleşti. Hemen yanımızdaki Suriye’de tam anlamı ile bir savaş var. Terör örgütlerinin birbiri ile savaştığı, gerçekten zor bir tablo söz konusu' dedi.

'Gerçekten zor bir tablo söz konusu'
- A +

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Aksaray’da protokol üyeleriyle birlikte iftarını yaptı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan partisinin il başkanlığının düzenlediği iftar programı için Aksaray’a geldi. Aksaray’da bir otelde düzenlenen programa katılan Babacan, protokol üyeleri ile birlikte iftarını yaptı. İftar yemeğinin ardından bir konuşma yapan Babacan, “Türkiye son 12 yıllık dönemde gerçekten çok önemli bir dönüşüm yaşadı. Türkiye her alanda ilerledi. Bir yandan demokrasi gelişti, bir yandan da ekonomimiz dünyanın büyük 20 ekonomisi arasına girdi. Her açıdan baktığımızda 2002’nin Türkiye’si ile bugünün Türkiye’si çok farklı. Şu anda bulunduğumuz Aksaray’da bu değişim dönüşümün en iyi hissedilen bir il. Aksaray gerçek anlamda bir sanayi şehrine dönmesi ve tarım ve hayvancılığı ile Türkiye’nin ön plandaki illeri arasında yer aldı. Türkiye özellikle son 4-5 yıldır içinde bulunduğumuz coğrafya gittikçe kötüleşti.

Hemen yanımızdaki Suriye’de tam anlamı ile bir savaş var. Terör örgütlerinin birbiri ile savaştığı, gerçekten zor bir tablo söz konusu. 2 Milyon Suriyeli kardeşimiz kaçtı ve Türkiye’ye sığındı. Irak’ın topraklarının 3’te 1’i terör örgütleri tarafından işgal edilmiş bir ülke haline geldi. Varlık içinde yokluk çeken, kardeşin kardeşe düştüğü, Müslüman’ın Müslüman’ı katlettiği Irak var. Yemen’in hükümeti göçebe hayatı yaşıyor. Ülke ikiye bölünmüş. Mısır’da bir darbe rejimi var. Mısır halkına ciddi bir zulüm yaşatıyor. Kuzeyde ise Rusya, son yılların en ciddi ekonomik krizi ile karşı karşıya. Yunanistan ise yüz yılın en büyük krizini yaşıyor. Tam 10 gündür ülkede bankalar kapalı. Allah korusun, Türkiye’yi baz alıp 2 bin kilometre halka çizin, bütün bu coğrafyada huzur, barış, güven yok. Böylesine karmaşık bir coğrafyanın tam ortasında Türkiye var ve huzur içinde, birlik beraberlik içinde yoluna devam ediyor. Türkiye’nin bundan sonraki başarısı ancak ve ancak birliğimizi korumakla mümkün. Ben diyorum ki, şu anda içinde bulunduğumuz huzur ve istikrar ortamının aman kıymetini bilelim. Mübarek Ramazan ayındayız. İslam coğrafyasının önemli bir bölümünde Ramazan huzur ve barış içinde geçmiyor. Memleketimizin kıymetini bilelim, huzur ve istikrarın kıymetini bilelim. Aksi halde neler olabileceğini yakın coğrafyamızda görüyoruz.

Bunları izliyoruz bazen ama içinde yaşaması çok zor. AK Parti olarak 7 Haziran seçimlerinde sınav verdik. Seçimler huzur içinde geçti, küçük sıkıntılar oldu ama huzur içinde geçti. Şimdi ise muhasebe zamanı. Halkımız bu seçimlerde verdiği oylarla bir irade ortaya koydu. Öncelikle bu iradeye hep birlikte saygı göstermeliyiz. Olanda hayır vardır. Önümüzdeki aylar yine kritik kararların verileceği bir dönem olacak. Koalisyon sürecine giriyoruz. Cumhurbaşkanımızın Başbakanımıza hükümeti kurma yetkisi vermesi ile birlikte biz AK Parti olarak samimi bir şekilde, iyi niyetli bir şekilde koalisyon arayışı içinde olacağız. Türkiye’yi hükümetsiz bırakmayız. Ama tabii nihai bir anlaşma için ilgili tarafların mutabakatı gerekiyor. Ama bizim gönlümüz açık. Halkın iradesi bu şekilde olmuşsa biz buna saygı duyar ve elimizden geleni yaparız. Eğer mutabakat sağlanamazsa seçimlerin yenilenmesi ile ilgili bir sürece gireceğiz. Şu anda AK Parti yapmış olduğu çalışmalar ve hazırlıklarla Türkiye’nin 2017’ye kadar, 2023’e kadar nasıl bir yol haritası izlemesi gerektiği çalışmasını yaptık. Gelecekle ilgili hazırlığı en iyi yapmış ülke Türkiye. Yargı reformu stratejisini hazırladık ve paylaştık. Biz diyoruz ki, AK Parti’nin gelecekle ilgili planları ve hedefleri hazır. Koalisyon hazırlığı olan partiler de hazırlığı varsa masaya getireceklerdir. İktidar sorumluğunu gerçek anlamda üzerinde hissederek 7 Haziran seçimlerine giren parti AK Parti’dir.

Bakıyoruz diğerlerine, ciddi bir iktidar hazırlığı yoktu. İktidar olma sorumluluğunu diğer partiler maalesef ortaya koyamadı. Bizim koalisyon için görüşeceğimiz partilerin artık bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerekiyor. Türkiye’nin topyekun sorumluluğunu üstlenecek, gerçek anlamda ileri demokrasi ve ekonomi sağlayacak bir yönetim gerekir. 12 yıllık dönemde bunu AK Parti gösterdi. Muhtemel koalisyon olacak partilerde de bu gerçekçi yaklaşımı görmek istiyoruz. Ümit ediyoruz ki olur, ama eğer olmazsa nihai hakemliği yine milletimiz yapacak. Seçimlerin tekrarlanması ile halkın iradesine tekrar başvurulacak. Teşkilat mensuplarımızdan ramazan ayının sonuna kadar ve bayram sonrasında aynı yoğunlukta çalışmalarını bekliyorum. Türkiye’yi bekleyen hararetli günler var. Teşkilatlarımız dimdik ayakta olmalı. Her an seçime gidecekmiş gibi hazır olmalıyız. Hem halkımızı dinleyelim, anlayalım. Mesajları iyi almalıyız ki, ona göre şekillendirelim. Önümüzdeki dönem yoğun bir çalışma dönemi olacak. Bu yoğun dönemde hepinize başarılar diliyorum. Allah’tan memleketimiz için bize hayırlı hizmetler yapmamızı nasip eylesin diyorum. Şimdiden Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum” dedi.

İftar programına Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, AK Parti milletvekilleri, sivil toplum örgütü başkanları ve çok sayıda partili katıldı. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler