Genelkurmay ilk kez açıkladı!

"Çözüm süreci" ve barış söylemleri seçim süreciyle birlikte rafa kalktı, güvenlik ve "terörle mücadele" açıklamaları ardarda geliyor.

Genelkurmay ilk kez açıkladı!
- A +

 

Genelkurmay Başkanlığı son olarak PKK'ya karşı Doğu ve Güneydoğu AnadoluBölgesinde yapılan keşif uçuşlarıyla ilgili açıklama yaptı; 6 uçakla keşif yapıldığı, uçaklardan birinin elektronik istihbarat sağlayan, yerli AVACS olarak bilinen "Barış Kartalı" olduğu bilgisi verildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin günlük faaliyetlerinin yayınlandığı Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde, ilk kez PKK'ya karşı yürütülen keşif uçuşları hakkında bilgi verildi.

 
Açıklamada, "Dört adet F-16, bir adet CN-235 ve bir adet E-7T uçağı ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde teröristle mücadele harekâtı keşif uçuşu icra edilmiştir" denildi.

Keşif uçuşlarında sıklıkla, ıslak fotoğraf çekebilen ve keşif gözetleme için modernize edilen F-16'lar ve CASA nakliye uçakları kullanılıyordu.

Barış Kartalı ismiyle envantere giren havadan erken ihbar ve kontrol uçağı E-7T'nin terör örgütüne karşı kullanıldığı ilk kez açıklanmış oldu. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler