Gelişen Bursa’da Ulaştıran ulaşım

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, nüfusu her yıl 50 bin artan Bursa’nın, çoğalan nüfusla yeni sorunların da doğduğunu hatırlatarak “Nüfusu 3 milyona yaklaşan şehrimizin ‘ulaşılabilir ve yaşanılabilir’ bir kent olması için, ulaşım alanında yatırımlar yapmamız gerekiyor. Haliyle bütçemizin 3’te 2’sini ulaşıma ayırıyoruz” açıklamasında buludu.

Gelişen Bursa’da Ulaştıran ulaşım
- A +

 

Berk DEMİRPOLAT/BURSA.COM

Bursa.com’un en çok izlenen programı Bursa’nın Öncüleri, bu hafta da Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi konuk etti. Geçtiğimiz hafta ‘sosyal belediyecilik’ alanına değinen Altepe, bu hafta ‘Gelişen Bursa’da ulaştıran ulaşım’ konusunu irdeledi.

Artan nüfusun, sorunları da beraberinde getirdiğini hatırlatan ve sorunların üstesinden gelmeyi kendilerine görev bildiklerini ifade eden Başkan Recep Altepe, “Nüfusu 3 milyona yaklaşan şehrimizin ‘ulaşılabilir ve yaşanılabilir’ bir kent olması için, ulaşım alanında yatırımlar yapmamız gerekiyor. Haliyle bütçemizin büyük kısmını ulaşıma ayırıyoruz. Artan nüfusla birlikte artan en önemli sorun ulaşım oluyor. Çünkü genelde bizde bu konuda bir kültür, alışkanlık ve düzenleme de pek fazla yapılamadı. Sabah kalkınca herkesin evden çıktığı saat belli, eve döndüğü saat belli, bu da o saatlerde ulaşım hattının yoğunlaşmasına neden oluyor. Mesela Avrupa ülkelerine baktığımızda bunu büyük oranda çözmüşler. Sabahın 4’ünde işe gitmeye başlıyorlar, akşam da ona göre çıkıyorlar. Öğle saatlerinde başlıyorlar mesailerini bitirmeye, akşama kadar da sürüyor bu. Bu şekilde de yoğunluk belli bir saate sıkıştırılmıyor. Burada bir sistem kurulmuş, bizim de bunu yavaş yavaş kurmamız gerekiyor” dedi.

‘MERKEZDEN SAHİLLERE METRO’ MÜJDESİ

Metro hattının uzatılacağını ve Ray’a yatırımın artırılacağını söyleyen Altepe, “Üniversite hattı Görükle’nin içine devam edecek. Emek’ten Balat’a hızlı tren bağlantısı yapılacak ve Balat’tan Mudanya’ya ve Balat’tan Gemlik’e raylı sistem bağlantı projesi yapılıyor” diye konuştu. Ayrıca Başkan, Kent Meydanı’ndan otogarın içine gidecek olan yaklaşık 9 buçuk kilometrelik metro hattı için de çalışmalara başlanacağını, otogar içinde bir şantiyenin bulunacağını da sözlerine ekledi.

YERLİ ÜRETİM İLE 500 MİLYON KÂR

Bursa’nın kendi aracını kendi ürettiğini hatırlatan Başkan Recep Altepe, “İhale yaptık, 6 ay sonra araçlarımız üretimden çıktı. Eğer bu ihaleyi yurt dışından alsaydık 2 yıl sonra üretimden çıkmaya başlıyordu. Bu bize hem zaman kazandırdı hem de fiyatta da çok büyük tasarrufumuz oldu. Yapılan araçlar yurt dışında 600 milyonluk araçlardı, kur değişti 800 milyona çıktı. Ama biz burada, Bursa’da 300 milyona yaptırıyoruz ve bir bu kadar paramız da kasamızda kalıyor. Hem yerli araçlarımız kaliteli şekilde yapılırken servis imkânları da burada mevcut, herhangi bir sıkıntımız olursa parça gerekirse hemen buradan tedarik edip kendi ürettiğimiz parçalarla birlikte zaman da kaybetmiyoruz, anında servis imkânı da olabiliyor” şeklinde konuştu.

Şehir içi ulaşımın iyileştirilip ulaşım ağının genişletileceğinin altını çizen Altepe, yatırımların ve yaptırımların Bursa için olduğunu, Bursa’nın sağlıklı bir şekilde gelişmesi için olduğunu ifade etti.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ