Gazze’nin yaralarını TDV sarıyor

Türkiye Diyanet Vakfı, ramazan ayında Gazze’de 110 bin dolar tutarında 2 bin 250 adet gıda paketi dağıtmayı ve bin 250 kişilik iftar programı düzenlemeyi planlıyor.  

Gazze’nin yaralarını TDV sarıyor
- A +

 

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Filistin ve özellikle Gazze’de İsrail saldırılarına maruz kalan Müslümanlara yönelik yardım faaliyetlerine, yaklaşan ramazan ayı öncesi hız verdi.

TDV, ramazan ayında Gazze’de 110 bin dolar tutarında 2 bin 250 adet gıda paketi dağıtacak ve bin 250 kişilik iftar programı düzenleyecek. TDV ayrıca 2015-2016 eğitim öğretim yılı için Uluslararası İmam Hatip Liselerinde 15 Filistinli öğrencinin bütün ihtiyaçlarını karşılayarak Türkiye’de eğitim görmelerini sağlayacak.

Gazze'ye 2 bin 250 gıda paketi

AA muhabirine konuşan TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Türkiye Diyanet Vakfı olarak Filistin meselesine duyarsız kalmadıklarını, Türkiye'nin Filistin ve Gazze’ye yönelik destekleri doğrultusunda yardım faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi.

Gerçekleştirdikleri yardım faaliyetlerinde Filistin ve Gazze’ye büyük önem verdiklerini, ramazan ayında da Gazze’nin öncelikli yardım götürülecek bölgeler arasında yar aldığını belirten Palakoğlu, bu yıl ramazan ayında Gazze’de 110 bin dolar tutarında 2 bin 250 gıda paketi dağıtacaklarını, bin 250 kişilik iftar programı düzenleyeceklerini bildirdi.

2008’den bugüne Filistin’e 34,8 milyon lira yardım

Vakfın geçmişte de Filistin’e önemli yardımlar yaptığını ifade eden Palakoğlu, 1995 yılından bu yana Filistin’de cami inşaatları, Filistinli öğrencilere eğitim ve burs desteği, temel gıda maddesi dağıtımı, ramazan ayında iftar sofraları ve yardım programları, vekaletle kurban kesim programı, gıda paketi dağıtımı yaptıklarını, İsrail saldırılarından evleri zarar görenlere yatak, ısıtıcı ve battaniye dağıtıldığını, elektrik ihtiyacının had safhada olduğu bölgeye jeneratör yardımında bulunduklarını hatırlattı.

"Gazze camilerini yeniden inşa ediyoruz"

İsrail saldırıları sonucu yıkılan 9 caminin yeniden inşası için çalışma başlattıklarını hatırlatan Palakoğlu, bunun için 18 milyon lira ödenek ayırdıklarını vurguladı.

İsrail saldırıları sonucu yıkılan camilerin yapımı konusunda Gazze’ye heyet göndererek camilerin inşa edileceği yerlerde incelemelerde bulunulduğunu, camilerin inşası için gerekli çalışmaların yapıldığını belirten Palakoğlu, yeniden inşa edilecek camiler için bütçe onay sürecinin tamamlandığını, proje adaptasyonunun da gelecek ay yapılacağını ifade etti. Palakoğlu, ihale sürecinin ardından da camilerin yapım çalışmalarının kısa süre içinde başlanacağını kaydetti.

Filistinli öğrencilere Türkiye’de eğitim imkanı

Palakoğlu, vakıf olarak eğitim alanına büyük önem verdiklerini, Uluslararası İmam Hatip Lisesi, Uluslararası İlahiyat ve Uluslararası Konuk Öğrenci programları ile 80’den fazla ülkeden öğrencilere Türkiye’de eğitim imkanı sunarak milletler arasında gönül köprüleri kurduklarını belirtti.

Eğitim alanında da Filistin’in yanında olduklarını vurgulayan Palakoğlu, halen 4’ü yüksek lisans, 6’sı doktora düzeyinde olmak üzere 10 Filistinli öğrencinin bütün ihtiyaçlarını karşılayarak Türkiye’de eğitim imkanı verdiklerini kaydetti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler