Gazzelilerden ambargoya karşı liman talebi

İsrail'in 2007'den bu yana uyguladığı ablukanın, açılacak bir liman ile kırılmasını isteyen Gazzeliler, "Deniz koridoru hakkımız" adı altında gösteri düzenledi.

Gazzelilerden ambargoya karşı liman talebi
- A +

 

İsrail'in 2007'den bu yana uyguladığı ablukanın, açılacak bir  liman ile kırılmasını isteyenGazzeliler, "Deniz koridoru hakkımız" adı altındagösteri düzenledi.

Ablukanın Kırılması ve Yeniden İmar Komitesi tarafından düzenlenen gösteriye çok sayıda Filistinli katıldı. Uluslararası toplumdan Gazze limanının açılması için yardım talep eden göstericiler, "Deniz koridoru hakkımız", "Gazze ablukası karşısında uluslararası toplum neden hala sessiz?", "Abluka tüm uluslararası kanunlara aykırı" yazan dövizler taşıdı. 

Göstericiler adına konuşan Said el-Lukta, ablukanın sekizinci yılında, uluslararası topluma ve tüm insan hakları kuruluşlarına, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı baskılar karşısında yasal ve ahlaki sorumluluklarını yerine getirmeleri çağrısında bulundu. 

İnsan hakları örgütleri ve Arap Birliği'nin, Gazzeablukasına son verilmesine yönelik faaliyetler yürütmek konusunda "ahlaki ve yasal sorumlulukları" olduğunu savunan Lukta, " İsrail ambargosu, uluslararası hukuka ve evrensel normlara aykırıdır" dedi.

İsrail'in, Gazze'ye 7 Temmuz 2014'te başlattığı ve 51 gün süren saldırıların ardından İsrail ile Filistin heyetleri arasında yürütülen dolaylı ateşkes müzakerelerinde, Filistinli gruplar, Gazze'de bir liman açılmasını talep etmişti. 

Muhabir: Moustafa Maged Haboosh, Meryem Kasım

Yorum Ekle

İlgili Haberler