Gaziantep'te PKK operasyonuna 3 tutuklama

Gaziantep'te , geçen yıl Ekim ayında meydana gelen ve 5 kişinin öldüğü Kobani protestolarına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 şüpheliden 3'ü tutuklandı.

Gaziantep'te PKK operasyonuna 3 tutuklama
- A +

 

Şüphelilerin, protestolar sırasında 5 kişinin ölümü, 38 kişinin de yaralandığı olayın failleri arasında bulunduğu öne sürüldü.

IŞİD'in geçen yıl Suriye'nin Kobani kentine saldırması üzerine Gaziantep'te protesto gösterileri düzenlendi. Merkez Şahinbey ilçesinin çeşitli semtlerinde birkaç gün süren protestolarda, karşıt görüşlü gruplar arasında silahların kullanıldığı olaylar çıktı. 5 kişinin öldüğü 4'ü polis 38 kişinin de yaralandığı olayların ardından yapılan operasyonlarda çok sayıda şüpheli gözaltına alınıp, tutuklanmıştı.

9 ADRESE OPERASYON

Kobani protestoları ve ardından yaşanan çatışmalara ilişkin soruşturmayı yürüten Gaziantep Terörle Mücadele Şubesi Müdürlüğü ekipleri, çarşamba günü özel harekat ve diğer birimlerin desteğiyle şafak vakti 9 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, hakkında yakalama kararı bulunan 4 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin kaldığı adreste yapılan aramada biri bulundurma ruhsatlı 4 tabanca, 1 av tüfeği, 5 şarjör, 152 tabanca fişeği, 130 av tüfeği fişeği, bilgisayarlar ve cep telefonları ele geçirildi. Operasyon kapsamında aranan 4 şüpheli ise bulunamazken, bir şüphelinin de olaylar sırasında uğradığı silahlı saldırıda yaralanarak felç kaldığı, tedavisinin devam ettiği için ulaşılamadı.

Şüphelilerin Terörle Mücadele Şubesi'nde yapılan sorgulamasının ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemede, şüphelilerden biri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 3 kişi ise; 'PKK/KCK terör örgütüne üye olma, Kasten öldürme ve yaralama, Örgüt propagandası yapma, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanuna muhalefet, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet' suçlarından tutuklanarak cezaevine konuldu.

5 KİŞİNİN ÖLÜMÜYLE SUÇLANIYORLAR

Operasyonla ilgili olarak Gaziantep Valiliği'nden de yazılı açıklama yapıldı. IŞİD'in Kobani'ye saldırısını protesto etmek isteyenlerin Gaziantep'te 4 gün boyunca yoğun olarak kanunsuz gösteri ve şiddet eylemlerine başvurduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi: '9 Ekim 2014 tarihinde PKK/KCK terör örgütüne müzahir şahıslar tarafından gerçekleştirilen kanunsuz gösteri ve şiddet eylemleri ve bu eylemlere tepki gösteren vatandaşlara yönelik eylemci grupların taşlı ve molotof kokteylli saldırı gerçekleştirmeleri üzerine, tepki amacıyla sokağa çıkan İlimiz Şahinbey İlçesinde sayıları yaklaşık 2 bini bulan vatandaş ile yaklaşık 500 kişilik PKK/KCK terör örgütüne müzahir kitle arasında silahlı, bıçaklı, taşlı ve sopalı çatışmalar meydana gelmiştir. Bu eylemler sırasında; 5 kişi hayatını kaybetmiş, 4'ü güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 38 kişi yaralanmış, vatandaşa ait işyeri, ikamet ve araçlarında, kamuya ait bina ve araçlarda çok sayıda maddi hasarlar meydana gelmiştir. 9 Ekim 2014 tarihinde Şahinbey ilçesinde meydana gelen kanunsuz gösteri ve şiddet eylemlerinde, silahlı saldırılar neticesinde hayatını kaybeden 5 şahıs ile yaralanan 38 şahsın faillerinin ve bağlantılı diğer şahısların tespitine yönelik titizlikle çok yönlü olarak yürütülen çalışmalar kapsamında; 9 adrese eş zamanlı olarak yapılan operasyonda 4 şahıs yakalanmıştır. Yürütülen tahkikatta; yakalanan ve halen aranmakta olan şahısların 9 Ekim 2014 tarihinde meydana gelen kanunsuz gösteri ve şiddet eylemlerinde silahla vurularak hayatını kaybeden 5 şahsın ve yaralanan 38 şahsın faillerinden oldukları tespit edilmiştir.'

Yorum Ekle