Gastroenteroloji Nedir? Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Gastroenteroloji; sindirim sistemiyle ilgilenen, karın ağrısı, bulantı, ishal gibi hastalıkları yakından takip eden bilim dalıdır. Bu bilim dalıyla ilgilenen uzmana ise gastroenterolog denir. Sindirim sisteminde yer alan yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak gibi organları ve bu organlarla ilgili hastalıkları inceleyen gastroenteroloji, teşhis için endoskop ve kolonoskop gibi belli başlı tıbbi cihazlardan yararlanır.

Gastroenteroloji Nedir? Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar?
- A +

 

Gastroenteroloji Ne Demek?

Sindirim sistemiyle ilgili problemler yaşayan hastalar genellikle “Gastroenteroloji nedir, hangi hastalıklara bakar? gibi sorular sorar.

Gastroenteroloji en genel anlamıyla sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgilenen tıp dalıdır. Sindirim sistemi kanalı olarak bilinen yemek borusu, mide, bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi, karın duvarları, yani böbrekler dışında kalan tüm karın bölgesi organlarında oluşan hastalıkların tanısı ve tedavisi için çalışır.

Gastroenteroloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Gastroenterologların çalışma alanı oldukça geniştir ve bu alanlar genellikle ikiye ayrılır. Birincisi sindirim sistemi ve bazı boşaltım sistemi organlarıyla ilgilenen “Gastrointestinal”, ikincisi ise karaciğer ve safra kesesiyle ilgilenen “Hepatobiliyer sistem”dir. 

Gaastrointestinal; yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsaklar ve anüs hastalıklarıyla ilgilenir. Bunun yanı sıra bu organlarda meydana gelebilecek kanser, kanama, yabancı cisimlerden ötürü oluşan yaralanmalar ve çeşitli hastalıklar gastroenterolojinin üzerinde çalıştığı alanlardandır.

Hepatobiliyer sistem hastalıkları ise karaciğer hastalıkları, hepatit, safra kesesi rahatsızlıkları ve bu organlarla alakalı diğer tüm hastalıkları kapsar.

Kısaca gastroenterolojinin ilgilendiği belli başlı hastalıklar ise şunlardır:

  • Gastrit, ülser, mide kanseri, mide polipleri ve tüm mide rahatsızlıkları
  • Çölyak hastalığı
  • Bağırsak kanserleri
  • Tüberküloz
  • Hemoroid, rektum kanseri, anal fissür ve çeşitli anal bölge hastalıkları
  • Kronik hepatit, karaciğer kanamaları
  • Safra kesesi taşı
  • Pankreas hastalıkları

Gastroenteroloji Muayenesi Nasıl Yapılır?

Gastroenterolojide muayene biyokimyasal ve radyolojik tetkikler yoluyla yapılır. Röntgen, manyetik rezonans görüntüleme, ultrasonografi, tomografi gibi cihazlar muayenelerde kullanılır. Özellikle sindirim yolu hastalıklarının teşhisi ve tedavisinde endoskopi veya bu alanda kullanılan adıyla gastroskopi cihazlarından faydalanılır.

Safra kesesi ve karaciğer hastalıklarında duodenoskopi adı verilen cihazdan yararlanılır. Bu tıbbi cihaz yandan görüşle hastalıkların teşhis edilmesine yardımcı olur. Bağırsak hastalıklarında ise bükülebilen endoskoptan faydalanılır.

Gastroenteroloji Randevusu Nasıl Alınır?

Gastroenteroloji randevusu almak için DoktorBul’dan faydalanabilirsiniz. Şehrinizdeki hastaneleri ve bu hastanelerdeki doktorları görüntüleyebilir, dilediğiniz doktordan randevu alabilirsiniz. Onlarca alanda binlerce doktora randevu veren DoktorBul ile yaşadığınız rahatsızlıkların nedenini uzmanlardan öğrenebilirsiniz.

“Gastroenteroloji için hangi bölümden randevu alınır?” sorusunun cevabı ise iç hastalıklarıdır. Öncelikle bir iç hastalıkları uzmanına danışabilir ve uzmanın yönlendirmesiyle gastroenteroloji bölümüne başvurabilirsiniz.

Önemli Gastroenteroloji Doktorları

Sindirim ve boşaltım sistemiyle ilgili rahatsızlıkları bulunan hastalar “Türkiye’nin en iyi gastroenteroloji doktoru kim?” gibi araştırmalar yapabilmekte. Türkiye’de tanınan, alanında uzman birçok gastroenteroloji doktoru bulunur.

“Gastroenteroloji nasıl randevu alınır?” sorusunun cevabı DoktorBul’da! Türkiye’nin gastroenterolojide tanınan, önemli doktorları DoktorBul’da yer alır. DoktorBul, alanında uzman doktorlardan randevu almanızı, en iyi doktorları gözden geçirmenizi ve tedaviye ulaşmanızı sağlar.

Yorum Ekle

İlgili Haberler