Reklamı AçReklamı Kapat

G7 Zirvesi başlıyor

Sanayileşmiş ülkeler grubu G7'nin zirvesi, 7-8 Haziran tarihinde Almanya'nın ev sahipliğinde Krün şehrindeki Elmau Sarayı'nda başlayacak.

G7 Zirvesi başlıyor
- A +

 

Dünya'daki ekonomik sorunların yanında dış politika, güvenlik, kalkınma ve enerji konuları G7 liderler zirvesinin temel konuları olacak. Liderler ayrıca bu yılın aralık ayında Paris'de Birleşmiş Milletler öncülüğünde düzenlenecek "İklim konferansı'nda" görüşülecek konuları da ele alacak.

G7 zirvesinde görüşülecek diğer konu başlıkları ise şunlar:

"Denizlerin korunması, temel denizcilik konuları ve çevre konusunda kaynakların etkin kullanımı. Antibiyotik yardımı, İhmal edilen fakirlikten kaynaklanan sağlık sorunları ve Ebola salgını gibi hastalıklar. Ticaretteki ve tedarik zincirindeki standartlar. Kadınların bağımsızlıkta ve mesleki eğitimde güçlendirilmeleri."

Bu temel konuların yanında Ukrayna'daki iç karışıklıklar, Irak ve Suriye'de DAEŞ'e karşı yürütülen operasyonlar ve İran'la yürütülen nükleer müzakerelerin de liderler zirvesinde gündeme gelmesi bekleniyor.

Ayrıca G7'ye katılan liderlerin de kendi aralarında ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

G7 Zirvesi'nde liderleri korumak amacıyla yoğunluk güvenlik önlemleri alınacağı ve bu çerçevede 25 bin polisin görev yapacağı bildirildi. 

Sanayileşmiş 7 ülke İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri liderlerinin bir araya geleceği zirve için Elmau Sarayı'nın çevresine 16 kilometre uzunluğunda güvenlik şeridi çekildi.

Ayrıca polisin şehir giriş ve çıkışlarında yoğun güvenlik tedbirleri alarak kimlik kontrolleri yaptığı görüldü.

Polis helikopterlerinin de bölgenin üzerinde uçuşlar gerçekleştirerek alınan güvenlik tedbirlerini ve yapılacak gösterilerden kaynaklanabilecek sıkıntıları havadan sürekli takip ettiği görüldü.

Basın merkezi güvenlik tedbirlerinin üst seviyede olmasından dolayı zirvenin düzenleneceği Elmau Sarayı'na 16 km uzaklıktaki Garmisch-Partenkirchen şehrinde kuruldu. Zirveyi yaklaşık 3 bin gazetecinin takip etmesi bekleniyor.

Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanlığı sözcüsü Oliver Platzer G-7 Ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesi boyunca diğer eyaletlerinden de gelen toplam 25 bin polis memurunun görev yapacağını söyledi.

Zirve esnasında güvenliğin nasıl sağlanacağı, konuk devlet başkanlarının zirvenin yapılacağı yere nasıl getirileceği ve zirveden dolayı hayatın nasıl etkileneceği konularında AA muhabirinin sorularını cevaplayan Platzer, zirvenin yapılacağı saray ve çevre güvenliğinin Federal Suç Dairesi tarafından sağlanacağını belirterek, "Sarayın etrafına çekilen tel örgü sayesinde taşlı saldırılara karşı güvenlik alınacak ve yine bu tel örgü sayesinde sarayın etrafındaki güvenlik bölgesi görülebilecek" dedi.

Yaklaşık 400 kilometrekarelik alanın güvenliğinin de Bavyera Eyalet Polisi tarafından sağlandığını belirten Platzer, "İki gün boyunca Almanya'nın diğer eyaletlerinden de gelen toplam 25 bin polis memuru görev yapacak" bilgisini verdi.

Platzer, güvenlik tedbirleri ile alakalı üç önemli amaçlarının olduğunu kaydederek şunları söyledi: "Bunlardan bir tanesi zirve çerçevesinde halkın güvenliğinin sağlanması. Devlet konuklarının da güvenliğini sağlamak istiyoruz. Üçüncü amacımız da gösteri hürriyetini korumak. Bu anayasal bir görev. Zirve bitene kadar bu üç amacın sağlanmasına çaba sarfedeceğiz."

G-7 Zirvesi çerçevesinde öncelikle Münih'e gelecek devlet başkanlarını zirvenin yapılacağı Elmau Sarayı'na helikopterle taşımak istediklerini belirten Platzer, şöyle devam etti: ''Ancak bu planımız eğer hava şartlarından dolayı mümkün olmazsa başka bir yol bulunacak. Bunun için yolun bir kısmını helikopterle bir kısmını da araçlarla aşabilmek gibi ara çözümlerimiz de var. Bu tamamen o anki duruma ve hava durumuna bağlı olacak."

Terör saldırılarına karşı alınacak tedbirler hakkında tüm detaylar hakkında resmi bir bilgi veremeyeceklerini ifade eden Platzer, "Teröristlerin potansiyel saldırabilecekleri yerler noktasında alacağımız her bir tedbirin bilinmesine gerek yok" diye konuştu.

Zirve boyunca şimdiden üç gösteri müracaatı bilgisinin verildiğini belirten sözcü Platzer, göstericilerin de güvenliğinin sağlanması noktasında yoğun şekilde çalışacaklarını söyledi.

Platzer, gösteriler esnasında şiddet olaylarını da beklediklerini ifade ederek, "Şiddet olaylarının görüleceği yerlerde polis şiddete kesinlikle tahammül göstermeyecek" diye konuştu.

Zirveden dolayı günlük hayatın da etkileneceğini belirten Platzer, sözlerini şöyle tamamladı: "Hangi otoyolların ve tren hatlarının kapatılacağı hususunda günler öncesinden duyurular yapılacak. Zirveden dolayı insanların hayatının hiç etkilenmemesi olası değil. Vakitlice yapılacak duyurular sayesinde insanlar nerelerde trafik akışlarının engelleneceğini önceden bilecekler. Mesela kısa bir süre önce Krün şehrinde zirvenin yapılacağı yere yakın bir bilgilendirme ofisi açtık. Bu büro sayesinde insanlar bireysel olarak yada telefonla bilgi alabilecekler ve zirve esnasında günlük yaşamlarının nasıl etkileneceği öğrenecekler."

Toplantıya G-7'ye üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da katılacak.

Zirvede görüşülecek konulardan dolayı Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Tunus Cumhurbaşkanı Beji Caid Essebsi, Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf, Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Başkanı Christine Lagarde, Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim de davet edildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler