Fransız Başkonsolosu’nun baklavayla imtihanı

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, ünlü baklavacı Nadir Güllü’den baklavacılık dersi alırken zor anlar yaşadı. Başkonsolosun baklava yapımını beğenmeyen Güllü, sık sık uyarılarda bulunurken, renkli görüntüler ortaya çıktı.

Fransız Başkonsolosu’nun baklavayla imtihanı
- A +

 

İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, baklava yapımını öğrenmek için Karaköy’de bulunan Güllüoğlu’na geldi. Baklava yapmak için hazırlıklarını tamamlayan Başkonsolos Domenach, Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü ile imalathaneye indi.

Baklavacılık derslerine selamlamayı öğreterek başlayan Nadir Güllü, Domenach’a ders boyunca zor anlar yaşattı. Başkonsolosun yaptıklarını beğenmeyen Güllü, sık sık uyarılarda bulundu.

Baklavacılığın zor bir meslek olduğunu belirten Başkonsolosu Muriel Domenach, “Ben bu zamana kadar usta değildim ama öğrenebilirim. Öğrenmek için 6-7 yıl lazım. Belki bende Nadir Bey’e diplomat olmayı öğretebilirim. Benim öğrenmem zor olur ama Nadir Bey öğrenebilir” dedi. Başkonsolos Domenach, baklava yapımını öğreten Nadir Güllü’ye Fransızca-Türkçe Pastacılık Sözlüğü hediye etti.

Baklava yapımının ardından Nadir Güllü, Başkonsolos Domenach ve konsolosluk çalışanlarının eline birer tepsi baklava vererek hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha sonra yapılan tatlılardan ikram edildi. Güllü, Domenach’a tatlıların içine konulan malzemelerden bahsederek, tatlı yeme şekillerine dair bilgiler verdi. Türk - Fransız dostluğuna vurgu yapan Güllü, İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach’a kalem hediye etti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler