Fransa'yı ateş bastı

Fransa’da geçen hafta verilen sıcak hava alarmı, akıllara 15 bin kişinin öldüğü 2003 yazını getirdi. Başta meteoroloji uzmanları olmak üzere, sağlık çalışanları, itfaiye ve ilk yardım ekipleri ile medya organları ve sivil toplum kuruluşları sıcaklara karşı bilinçlendirme faaliyetlerine hız verdi. Korkulan olmadı ama en az 50 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Fransa'yı ateş bastı
- A +

 

Fransa bir haftadan beri sıcak havanın etkisinde, kaydedilen değerler son 60 yılın en sıcak yazı olduğunu  gösteriyor. 2003 yılında yaşanan sıcaklarda, çoğu yaşlı 15 bin  kişi hayatını kaybetmişti. 2015’te de aynı acı sonuçların yaşanmaması için, sağlıkçalışanlarından itfaiye ekiplerine, sivil toplum kuruluşlarına ve vatandaşlara kadar herkes seferber oldu. Gazete televizyon ve radyo programlarında sürekli aşırı sıcak hava dalgası gündemdeydi. Alınan önlemler ve bilgilendirmeler sonuç verdi.

EN AZ 50 KİŞİ ÖLMÜŞ OLABİLİR

İtele televizyon programına katılan Acil Servis Derneği Başkanı Patrick Pelloux "Net olarak rakam veremem ama şüphesiz en az 50 kişi hayatını kaybetmiştir." dedi. Pelloux  Paris’te, tüm uyarılara rağmen aşırı sıcaklarda spor yapan bir gencin de hayatını kaybettiğini duyurdu.

Hava sıcaklığının 40 dereceyi bulduğu Strasbourg’da dün 86 yaşındaki bir kadın çocuğu tarafında evde ölü halde bulundu. Haftada birkaç kere annesini ziyaret ettiğini söyleyen oğul,  Pazartesi günü annesini evde ölü halde bulduğunu söyledi. Soruşturma devam ederken, yetkililer alkol tüketiminin de ölümde etkili olabileceğini belirtti. Güney Fransa’da da 3 kişi aşırı sıcak ve su kaybından dolayı hayatını kaybetti.

ACİL SERVİSLER GÜNDE EN AZ 100 MÜDAHALE YAPIYOR

1 Temmuz'dan beri sıcak hava dalgasının etkisi altında kalan Fransa’da hastaneler acil servisler yoğun olarak çalışıyor. Alsace bölgesi acil servis yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre sıcak çarpması sebebiyle günde ortalama 100 kişiye acil yardım yapıldı.

1 MİLYONA YAKIN EV VE İŞ YERİNDE ELEKTRİK KESİNTİSİ

Bir haftadır devam eden sıcaklardan dolayı 600 bini güneyde olmak üzere Fransa genelinde 1 milyona yakın ev ve iş yerinde elektrik kesintileri yaşandı. Aşırı sıcaktan dolayı kablolarda meydana gelen tahribat sonucu yaşan kesintiler, ekiplerin çalışmaları sonucunda kısa sürede tamir edildi.

Sıcak havanın etkisiyle elektrik odasında çıkan yangın sebebiyle Strasbourg’dan yayın yapan  ARTE de yayınlarına 5 saat ara vermek zorunda kaldı.

Aşırı sıcaklarında etkisiyle özellikle büyük şehirlerde hava kirliliği de üst seviyelere çıktı. Paris başta olmak üzere Fransa’nın büyük şehirlerinde belediyeler, özel araç kullanımının en aza indirilmesi çağrısında bulundu. Yetkililer hayvanat bahçelerinde de özel önlemler alarak hayvanları sıcağa karşı korumaya çalıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler