Fransa'da toplu taşımada cinsel tacize savaş

Fransa'da hükümet, toplu taşıma araçlarında cinsel tacize savaş açtı.

Fransa'da toplu taşımada cinsel tacize savaş
- A +

 

Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Pascale Boistard, ülke çapında toplu taşıma araçlarında kadınların uğradığı cinsel tacizin önüne geçmek için bir eylem planı hazırladı.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'ye sunulan plana göre, gece hizmet veren otobüslerin güzergahı, kadın yolcuların talebi doğrultusunda değiştirilebilecek.

GECE OTOBÜSLERİNE YENİ GÜZERGÂH
Pilot bölge olarak Nantes şehrinde hayata geçirilecek uygulamaya göre, otobüs şoförleri kadın yolcuların en az yürüyeceği güzergâhtan gidecek.

Toplu taşıma araçlarında tacize uğrayan kadınlar, kurulan acil çağrı merkezine kısa mesajla ulaşabilecek, yetkililerden yardım isteyebilecek.

Metrolarda cinsiyet ayırımcılığı yapan reklam ve afişler kaldırılacak, yerine cinsel tacizin suç olduğunun belirtildiği afişler asılacak. Yapılacak kampanyalarla görgü tanıklarının kurbanlara yardım etmeleri teşvik edilecek.

TACİZCİLERE 5 YIL HAPİS
Kadınların kendini daha güvende hissedebilmesi için alınacak önlemlerle ilgili kadın yolcular dinlenecek, önerileri değerlendirilecek.

Taciz zanlıları hakkında 5 yıla kadar hapis ya da 75 bin avroya kadar para cezası istenebilecek.

Önlemler arasında dünyanın çeşitli ülkelerinde hayata geçirilen kadınlara ait vagon uygulaması ise bulunmuyor. Bakan Boistard, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, amaçlarının kadın ve erkeğin aynı toplum içerisinde sorunsuz yaşamasına katkı sağlamak olduğunu söyleyerek ayrı vagon uygulamasına geçilmeyeceğini dile getirdi.

BANLİYÖ TRENLERİ KULLANAN KADINLARIN YÜZDE YÜZÜ TACİZE UĞRUYOR
Fransa'da toplu taşıma araçlarında cinsel taciz bir süredir kamuoyunun gündemindeydi. Bu yıl içinde Fransa Kadın-Erkek Eşitliği Yüksek Komisyonu'nun Sosyal İşler Bakanlığı'na sunduğu raporda, Paris çevresindeki banliyö trenlerini kullanan kadınların yüzde yüzünün cinsel tacize uğradığı duyurulmuş ve hükümetten bu konuda önlem alması istenmişti.

Birçok sivil toplum örgütü de bu çağrıya katılmış ve çeşitli kampanyalar başlatmıştı.

"Feminizme Cesaret Edin" örgütü tarafından geçen yıl yayımlanan araştırmaya göre ise toplu taşıma araçları kullanan kadınların yüzde 94'ü kendilerini güvende hissetmediklerini belirtmiş, yarısından fazlası ise metroyu kullanacağı günler kıyafetlerini daha dikkatle seçtiğini söylemişti.

Şubat ayında Paris'e giden banliyö trenlerinden birinde genç bir kız yolcuların gözü önünde tecavüze uğramış, kurbana kimse yardım etmemişti.

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler