sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Fransa'da Müslüman kız öğrencilere "ikna odası"

Fransa'da, uzun etekli öğrenciyi derse almayan okul yönetiminin, Müslüman kız öğrencilere "ikna odası" uygulamasına başlama talimatı aldığı öne sürüldü.

Fransa'da Müslüman kız öğrencilere "ikna odası"
- A +

 

Türk vatandaşı Gülsüm Ö, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızı Saliha'nın, Sarah K’nın uzun etekle girmesine izin verilmeyen Leo-Lagrange de Charleville-Mezieres Koleji'nde eğitim gördüğünü anlattı.

Saliha Ö'nün benzer bir gerekçeyle okul yönetimince eve gönderilmesi üzerine avukatı ile yaptığı görüşmede, okul yönetiminin hiçbir hukuki gerekçesi olmadığını öğrendiğini ifade eden Gülsüm Ö, şöyle konuştu:

"Okula gittiğimde bir grup Müslüman kız öğrenciye neler olduğunu sordum. Kızlar, okul yönetiminin kıyafet konusunda kendilerine çok baskı yaptığını dile getirdi. Öğrencilerin çoğu başörtülü olduğu için ayırımcılığa uğradığını düşünüyordu. Oysa benim kızımın başı açık. Okul Müdürü Maryse Dubois ile görüşerek bir anda uzun eteği neden takıntı haline getirdiklerini sordum. Bana 'tepeden' bir makamdan yazılı emir geldiğini ve bundan sonra emre uymak zorunda olduklarını söyledi. Emrin nereden geldiğini sordum ve resmi evrakı göstermelerini istedim. Bana sert çıktılar ve sorularımı yanıtsız bıraktılar."

"İZOLE ODA" UYGULAMASI

Gülsüm Ö, "Okul müdürü Dubois, 'Gelen emre göre, uzun etek konusunda ısrarcı Müslüman kızları fikirlerini değiştirene kadar okul içerisinde belirlenen izole odalarda tutmamız gerekiyor, dolayısıyla okul yönetimi insaflı bile davranıyor' dedi"

Okul müdürünün sözleri karşısında şoke olduğunu dile getiren anne Gülsüm Ö, ne kadar ısrar etse de yasağın hangi kurumun emriyle uygulandığını öğrenemediğini sözlerine ekledi.

Diğer taraftan, okulun bağlı olduğu Reims Ulusal Eğitim Teftiş Kurumu’nun, 28 Şubat sürecinde Türkiye’de üniversiteli kızların başını açmak için kurulan "ikna odalarını" çağrıştıran "izole oda" uygulamasından da, okul yönetiminin yüksek makamlardan geldiğini iddia ettiği yazılı emirden de haberi yok.

AA muhabirinin görüştüğü kurum yetkilisi, hiçbir okulda uzun eteğe ilişkin yeni bir uygulama başlatılmadığını, izole oda konusunu ise ilk kez duyduğunu dile getirdi.

AA muhabirinin röportaj talebini reddeden okul müdürü Dubois ise iddialar karşısında sessizliğini koruyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler