Ford Otosan‘dan flaş açıklama! Üretim başlıyor

Ford Otosan bugün saat 16:00'dan ititbaren üretimin yeniden başlayacağını bildirdi.

Ford Otosan‘dan flaş açıklama! Üretim başlıyor
- A +

 

Ford Otosan'da bugün saat 16.00'dan itibaren üretim yeniden başladı.
İlişkili Haberler
Coşkunöz'de işçiler işbaşı yaptı
Renault’dan kritik açıklama
 

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Kocaeli fabrikalarında üretime yeniden başlandığını bildirdi.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan'ın Kocaeli'deki fabrikalarda üretimine ilişkin Bursa'daki olaylar nedeniyle imalatçılardan parça gelmediğini ve Kocaeli fabrikalarında üretimi durduklarını anımsattı.

Yenigün, "Bugün saat 16.00'ya kadar üretimi durdurmuştuk ancak dün akşam itibarıyla en önemli imalatçımız Coşkunöz firması çalışmaya başladı. Sabaha kadar stabil hale gelmesini bekledik. Daha sonra işçilerimize 'artık durmamıza gerek yok, saat 16.00'da vardiyamızı açıyoruz' diye bilgi verdik. Kocaeli fabrikalarında üretim başladı" diye konuştu.

Genel anlamda çok sıkıntı yaşamadıklarını, çünkü kendi içlerinde Bursa'daki olaya benzeyen bir durum olmadığını ifade eden Haydar Yenigün, şöyle devam etti:

"Ancak son bir saat içinde istenmeyen olaylar oldu ve onlar bizi çok üzdü. Nereden ve kim olduğunu bilmediğimiz bir grup fabrikaya gelmekte olan çalışanları taşıyan otobüsleri zorla durdurup, şoförleri tehdit edip otobüsleri yoldan çevirme gibi bir şeye girmişler. Bu noktada kolluk kuvvetlerine haber verdik, onlar gereken önlemi alıyorlar. İnsanlar tedirgin oldu."

"ŞİKAYETÇİ İŞÇİLER, ŞİKAYETÇİ OLUNAN SENDİKA AMA FABRİKALAR İŞGALDE"

Yenigün, her fabrikanın belli bir üretim seviyesinin bulunduğunu, bu üretimlerin etkilendiğini anlatarak, "Yaklaşık 2-3 tam güne yakın durduk, bu 3-4 bin civarında araç üretemedik anlamına geliyor. Burada değişik bir durum yaşanıyor. Şikayetçi olan sektör işçileri, şikayetçi olunan sendika ama işgal altında olan fabrika" dedi.

İşçilerin bu taleplerini normal karşıladığını ve demokratik hakları olarak gördüğünü aktaran Yenigün, bu demokratik talebin dile getiriliş şeklinin doğru olmadığını, 1 veya 1,5 gün bunun olabileceğini, ancak mesaj gerekli yerlere ulaştıktan sonra artık bunun barış içinde devam etmesi gerektiğini söyledi.

Yenigün, 7 gün veya 3 gün fabrikaların kapalı kalmasına neden olan durumun bu işin mesaj amacını aştığını, Türkiye'nin ekonomisine gelen büyük bir darbe olduğunu gösterdiğini belirterek, "İşçiler tarafından verilen mesajın, bakanlar, endüstri, sendika tarafından çok net alındığını biliyorum, artık hayatın normale dönmesi ve barış ortamında bunun devam etmesi gerekiyor. Aksi takdirde bu devam eder ve çözümü olmayan bir noktaya gidecek" değerlendirmesini yaptı.

TÜRKİYE AÇISINDAN BİR TEHDİT'
'Öte yandan Renault Avrasya Bölge Başkanı Jean Christophe Kugler ise Oyak Renault işçilerinin eylemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Renault Avrasya Bölge Başkanı Jean Christophe Kugler, OYAK Renault'nun Bursa fabrikasındaki işçilerin iş bırakma eyleminin Türkiye açısından bir tehdit olduğunu belirterek, "Bu konu, tedarikçi tabanımıza güvenerek ilerleyebilmemiz açısından bir problem teşkil ediyor. Böyle bir durum ederse, uzun vadeli yatırım planlarımızı gözden geçirebiliriz" dedi.

'SADECE RENAULT'UN MESELESİ DEĞİL'

Kugler, İstanbul Autoshow 2015'te, OYAK Renault'nun Bursa fabrikasındaki işçilerin iş bırakma eylemine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bunun sadece Renault'nun meselesi olmadığını ifade eden Kugler, Türkiye'ye bir tehdit olması açısından bu konunun önemli olduğunu dile getirdi. Bir ülkeye yatırım için olmazsa olmazların istikrar, sosyal barış ve yüksek potansiyel olduğuna işaret eden Kugler, şunları söyledi:

"Biz Türkiye'ye çok fazla yatırımla ve taahhütle bağlanmış durumdayız ve hep uzun süreli bir operasyon düşünüyoruz. Ama bu mesele sadece Bursa tesisi için değil Türkiye için bir risk aslında. Türkiye'deki tedarikçiler, yurt dışına tedarik edemezse burada bir risk ortaya çıkar.

Bu konu, tedarikçi tabanımıza güvenerek ilerleyebilmemiz açısından bir problem teşkil ediyor. Böyle bir durum devam ederse, uzun vadeli yatırım planlarımızı gözden geçirebiliriz. Çünkü bu bir tehdit; istikrar ortamını ve sosyal barışı değiştiren bir durum."

TOFAŞ: ÜZÜNTÜLÜYÜZ
Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada  "Yılda 400 bin araç kapasitesi ve 6 bin 500 çalışanıyla Tofaş olarak Türkiye otomotiv sektörünün en önemli oyuncularından biriyiz. Yarattığımız katkıyla Türkiye, Avrupa'nın büyük otomotiv üreticilerden biri haline geldi" - "(İş bırakma) Türk otomotiv sanayinde üretimin durmasından üzüntü duyuyoruz. Tofaş olarak çalışanlarımızın sağduyusuna güveniyor ve onları işlerinin başında olmaya çağırıyoruz" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler