Ford Otosan'da istifalar sürüyor, direniş büyüyor!

Ford Otosan işçilerinin direnişi 5. gününde devam ediyor. Sabah vardiyası çıkışı Gölcük ve Yeniköy fabrikasında çalışan işçilerin fabrikadan çıkarak direniş alanına gelmesi direnişi her geçen gün büyütüyor.

Ford Otosan'da istifalar sürüyor, direniş büyüyor!
- A +

 


Ford Otosan yönetiminin "Üretime devam ediyoruz" söylemlerini yalanlar derecede mücadelelerini sürdüren Ford Otosan işçisi, "Günde 1000 araba çıkarabilecek kapasitede olan bir fabrika 20-30 araba üretiyor ve buna üretim devam ediyor diyorsa kendilerini kandırıyorlar. Baskıyla ve zorla arkadaşlarımıza üretim yaptırmaya çalışanlar kamuoyunu kandırmayı bıraksın" ifadelerini kullandı.

DESTEK BÜYÜYOR...
Direnişte olan Ford Otosan işçilerine destek ziyaretleri de devam ediyor. Ailelerin Tır Parkı'nda mücadelelerini sürdüren işçilere sık sık ziyaretlerde bulunması, direniş ruhunu yükseltiyor. Ailelerini yanlarında gördükçe daha güçlü ve mutlu olduklarını ifade eden işçiler, dayanışmanın daha da büyümesini istiyor. Birliktelik ruhunun işçiler arasında yüksek olduğu gözlemlenirken, bu birlikteliğin içeriye girdikten sonra daha güçlü devam edeceği vurgulanıyor.

'TOFAŞ VE MAKO BAŞARDI, BİZ DE BAŞARABİLİRİZ'
Bursa'da direnişte olan TOFAŞ ve Mako işçilerinin patronla görüşerek bir kısım taleplerini kabul ettirmelerini sevinçle karşılayan işçiler, Ford Otosan yönetiminin de kendileriyle masaya oturmasını ve taleplerini kabul etmesini istiyor. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün'e bir dilekçe ile ulaşarak resmi yoldan görüşme talep ettiklerini ifade eden işçiler, fabrika yönetiminin kendilerini kabul ederek taleplerinin karşılanmasını istiyorlar. "TOFAŞ ve Mako'da işçilerin kısmi de olsa kazanım elde ettikleri haberlerini alıyoruz. Bu haberler bizi mutlu ederken mücadelemizin gerekli olduğunun önemini de kavrıyoruz, o yüzden başarabileceğimize inanıyoruz" diyen işçiler, çok kararlı.

PTT ÖNÜNDE UZUN KUYRUK...
Eylemlerinin ilk gününden bu yana Türk Metal Sendikası'ndan istifalarına devam eden işçiler, bugün sabahın erken saatlerinde İzmit Merkez postahanen e-devlet şifrelerini alarak istifalarını sürdürdü. Postahane önünde uzun kuyruklar oluşturan işçiler, sendika dayanışma aidatı ödeyerek toplu sözleşme sürecinden yararlanmak istedikleri dilekçeleri de Ford Otosan insan kaynaklarına gönderdi.

ARÇELİK'TE SES ÇIKARMA EYLEMİ
Ankara'da Sincan Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu bulunan Arçelik fabrikasında bugün 08.00-16.00 vardiyasındaki işçiler ses çıkarma eylemi yaptı.

Seslerin yükselmesinin üzerine Türk Metal Sendikası yöneticileri işçilerin yanına geldi. İddiaya göre sendika yöneticileri işçilere, “TOFAŞ işçisi ne alırsa, aynısını siz de alacaksınız. Eylem yapmanıza gerek yok” diyerek eylemin bitirilmesini istedi. Eylemin ardından eylemi bitiren işçilerin gözü kulağı direnişteki fabrikalarda. Türk Metal'in örgütlü olduğu Arçelik'in patronu da MESS üyesi. (Ankara/EVRENSEL)

İlgili Haberler