FLAŞ FLAŞ FLAŞ! TOFAŞ işçisi de üretimi durdurdu

Renault işçilerinin ardından TOFAŞ işçileri de üretimi durdurdu. TOFAŞ'tan tüm hatların üretimi durdurup turnike önüne geldiğiyle ilgili haberler geliyor.

FLAŞ FLAŞ FLAŞ! TOFAŞ işçisi de üretimi durdurdu
- A +

 

Bursa'da Oyak Renault Otomobil Fabrikası'nda işçilerin sendika değişikliği ve ücret artışı talebiyle üretimi durdurmasının ardından bugün de benzer eylem Tofaş Otomobil Fabrikası'nda yaşandı. Tofaş'ta üretim akşam saatlerinde durdu. Renault'daki eylem de 24 saati aşkın süredir devam ediyor.

Renault işçilerinin 14 Mayıs gecesi başlattığı direnişine Tofaş işçileri de katıldı.

Renault’ta işçilerin kendi seçtikleri temsilcilerin MESS’le görüşmeye girmesi Tofaş işçilerini de ateşledi.

Tofaş işçileri 1 No'lu kapıda servislerin kalkmasına izin vermedi. İşçiler B vardiyasındaki işçileri de 1 no'lu kapıya çağırdı.

İşçiler saat 17.30 sıralarında B vardiyasında üretimi durdurarak Türk Metal Sendikası ve MESS ittifakına karşı mücadele kararlılıklarını gösterdi.

Üretimi durduran TOFAŞ'in önünde yaklaşık 200 işçi oturma eylemi yapıyor. Fabrikadaki bin kadar işçi ise çalışmaya devam ediyor...

Otomotiv ve yan sanayi fabrikalarındaki yaklaşık 10 bin işçi Türk Metal Sendikası'nın haklarını savunamadığını öne sürüp istifa kararı almıştı. Oyak Renault Otomobil Fabrikaları'nda işçiler dün öğleden sonra vardiya değişimini engelleyerek üretimi durdurmuştu. Renault Fabrikası'nda üretimin durmasının üzerinden yaklaşık bir gün geçerken, yeni bir üretim durdurma haberi de Tofaş Otomobil Fabrikası'ndan geldi.

Tofaş ve Renault Otomobil Fabrikalarında her vardiyada 400 ila 600 otomobil üretiliyor. Bir günde iki ve üç vardiya çalışma yapılırken, üretimin durmasıyla fabrikalarda kriz yaşanabileceği ifade ediliyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler