Fırsatçılara geçit yok!

Ramazanda gıda fiyatlarını artıranlara geçit vermeyeceklerini belirten TPF Başkanı, “Yerel market zincirlerinde ramazan ayı boyunca zam yok” dedi.

Fırsatçılara geçit yok!
- A +

 

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, yaklaşan ramazan öncesi yaptığı gıda fiyatları açıklamasında, yerel marketler olarak 'fırsatçılara' geçit vermeyeceklerini söyledi. Altunbilek, “Vatandaşımız rahat olsun. Yerel zincirlerimizde ramazan ayı boyunca gıda ürünlerinde artış yaşanmayacak” diye konuştu. Gıda ürünlerindeki mevcut fiyatları, geçtiğimiz yılın ramazan ayına kıyasla değerlendiren Altunbilek, “Sebze ve meyve grubunda bulunan ürünlerde, mevsimsel etkilere bağlı olarak yaşanan artışlar dışında bir artış yaşanmıyor. Bazı ürünlerde ise fiyat sabit kalmayı sürdürüyor. Yaz mevsiminin ürünlerinde fiyatlar hemen hemen standardına oturdu. Örneğin bölgelere göre değişse de karpuz, geçen sene ramazan ayında da 0.5 kuruştu, şimdi de aynı fiyatlara gelmiş durumda” dedi. Bakliyatta ve tavuk ürünlerinde de yerel zincirlerde ramazan ayı boyunca fiyat artışı yaşanmayacağına dikkat çeken Altunbilek, “Hatta bakliyat ürünlerinde, mahsullerin bol olması sebebiyle düşüş yaşanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Geçen seneki Ramazan'a göre, fiyatta en büyük farkın kırımızı ette oluştuğunu kaydeden Altunbilek, “Gıda ürünlerinde bu yıl, geçtiğimiz yılın ramazan ayına nazaran tek büyük fark kırmızı ette yaşanıyor. Geçen sene ramazanda dana rosto 35.9 TL iken; şu anda 42.9 TL. Bu da söz konusu süreçte kırmızı ette yüzde 20'ye yakın artış yaşandığını gösteriyor. Ancak kırmızı ette öngörümüz, ramazan ayı boyunca artış yaşanmayacağı yönünde.”

PASTIRMA VE SUCUĞA ZAM YOK

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Şaban Ünlü, pastırma ve sucuk fiyatlarının yaklaşık 6 aydır değişmediğini, ramazan ayında da zam yapmayacaklarını söyledi. Ünlü, “Yüzde 100 dana etinden yapılmış sucuğun toptan fiyatı 30-35, perakende fiyatı 40-45 lira arasında değişiyor. Sırt pastırmanın perakende fiyatı 65, toptan fiyatı 75-80 lira. Tüketicilere, bu fiyatların ramazan boyunca sabit kalacağının sözünü veriyoruz. Kırmızı ete yüzde 20 zam gelmesine rağmen bunu pastırma ve sucuğa yansıtmadık” dedi.

İlgili Haberler