Fırınlara ramazan baskını

Üsküdar Belediyesi Zabıta ve Ruhsat Müdürlüğü ekipleri, ilçedeki fırın ve gıda imalatı yapan işyerlerini denetledi. Ekipler girdikleri bir fırın imalathanesinde "pes artık" dedirtecek görüntülerle karşılaştı. İmalathanede bonesiz ve eldivensiz çalışan işçiler ile hamurlar üzerindeki sinekler, duvardaki böcekler dikkat çekti.

Fırınlara ramazan baskını
- A +

 

Ramazanın gelmesiyle denetimlerini sıklaştıran Üsküdar Belediyesi Zabıta ve Ruhsat Müdürlüğü ekipleri, ilçedeki ekmek fırınları ve gıda imalatı yapan iş yerlerinde, genel temizlik, hijyen, atık maddelerin depolandığı yerler, dışarıdan içeriye haşere veya sinek girmemesi için pencerelerde sineklik olup olmadığı, havalandırma ve işyerlerinde çalışanların yaşam alanlarını kontrol etti. Denetimler sırasında, bazı işyerlerine "Kabahatlar Kanunu"na göre işlem yapılarak tutanak tutulurken bazı işyeri sahiplerine de eksiklerinin giderilmesi için uyarıda bulunularak süre verildi.

Denetim yapılan bir fırındaki manzara görenleri şaşkına çevirdi. İmalathanede çalışan işçilerin bone ve eldiven kullanmadığı görüldü. Küçük bir çocuğun hazırlanan ekmek hamurlarının yanında yerleri süpürdüğü gözlendi. Ekmek hamurlarının üzerinde sinekler duvarlar üzerindeki böcekler ekiplerin gözünden kaçmadı. İmalathanede havalandırmanın yetersiz olduğu ve camların açık olduğu da gözlendi. Bu işyerine de işlem yapılarak uyarı cezası verildi

Denetim sonrası açıklama yapan Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı Mete Yapıcı, gıda üretimi, fırın ve pastaneleri sürekli denetlediklerini ifade ederek, "Ramazanın gelmesi münasebetiyle bu denetimlere biraz daha ağırlık verdik. Amacımız halkımızın sağlığı. Bunun yanı sıra çalışanların da iş sağlığı güvenliği noktasındaki durumunu da kontrol ediyoruz. Tüm gıda üretimi yapan yerleri denetliyoruz" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler