'Filistinli tutukluların sağlıklarından endişeliyiz'

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail hapishanesinde 5 Mayıs'tan bu yana açlık grevini sürdüren Filistinli idari tutuklu Hıdır Adnan'ın sağlık durumundan endişe ettiğini kaydetti.

'Filistinli tutukluların sağlıklarından endişeliyiz'
- A +

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail hapishanesinde 5 Mayıs'tan bu yana açlık grevini sürdüren Filistinli idari tutuklu Hıdır Adnan'ın sağlık durumundan endişe ettiğini kaydetti.

BM Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamaya göre, İsrailli yetkililerden, Adnan ve diğer tüm idari tutuklular için ya dava açmalarını ya da tutukluların salıverilmesini isteyen Ban, idari tutukluların uluslararası standartlarda adil yargılanma hakları olduğunu aksi halde salıverilmeleri gerektiğini bildirdi.

İsrail istihbaratı, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor.

Daha önce de defalarca İsrail yönetimi tarafından tutuklanan İslami Cihad Hareketi'nin önde gelen isimlerinden Hıdır Adnan (36), son olarak 8 Temmuz 2014'te Cenin kentindeki bir güvenlik noktasında gözaltına alınmıştı. Adnan, idari tutukluluk kararının uzatılmasını protesto için 5 Mayıs 2015'te açlık grevine başlamıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler