Filistin'de bayramdan sonra kabine değişikliği

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Rami el Hamdallah'ın uzlaşı hükümetinde yapılacak değişiklikleri bayram sonrasında karara bağlayacağı ileri sürüldü.

Filistin'de bayramdan sonra kabine değişikliği
- A +

 

Filistin haber ajansı Ma'an'da yer alan habere göre, Abbas ve el Hamdallah dün bir araya gelerek yeni bakan adaylarını ele aldı ancak nihai bir sonuca varılamadı. 

Filistinli kaynaklara dayandırılan haberde, ikili arasında bayramdan sonra bir toplantının daha yapılarak yeni kabineyle ilgili nihai kararın verileceği ve Filistinli gruplarla anlaşma sağlanacağı aktarıldı. 

Ayrıca Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) tamamen yeni bir hükümet kurulmasını istediği, Abbas'ın ise mevcut hükümetin bakanlık düzeyinde bazı değişikler yapılarak görevine devam etmesinden yana olduğu iddia edildi. 

Abbas'ın bu ay başında Başbakan el Hamdallah'ı hükümette "bazı değişikler" yapmakla görevlendirdiği açıklanmıştı. Bu arada tamamen yeni bir hükümet kurma çalışmalarının da devam edeceği belirtilmişti. 

Teknokratlar hükümeti 

FKÖ İdari Konseyi de hükümet arayışlarını yürütmesi ve Hamas da dahil tüm Filistinli gruplarla görüşme yapması için bir heyet görevlendirmişti. Filistin basının da çıkan haberlerde, mevcut hükümette yer alan Filistinli grupların liderinin yerini yeni hükümette bağımsız teknokratların alacağı iddia edildi.

Bununla birlikte şu ana kadar yürütülen görüşmelerde bir ilerleme kaydedilebilmiş değil. El Fetih yetkilileri görüşmelerin çıkmaza girdiğini savunurken, Hamas yetkilleri "bazı telefon görüşmeleri" dışında kendileriyle bir istişarede bulunulmadığını öne sürüyor. 

Filistin'in mevcut birlik hükümeti geçtiğimiz yıl Haziran ayında kurulmuş ancak el Fetih ve Hamas arasındaki anlaşmazlıkların üstesinden gelmede başarılı olamamıştı.

Son aylarda ise el Fetih tarafından yönetilen Batı Şeria'da, güvenlik güçlerinin 200'den fazla Hamas üyesini tutuklamasıyla iki grup arasındaki ilişkiler daha da gerildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler