Filistin'de barış için üçlü zirve

Devlet Başkanı Abbas, eski ABD Başkanı Carter ve eski Norveç Başbakanı Brundtland'la bir araya geldi.

Filistin'de barış için üçlü zirve
- A +

 


Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, eski ABD Başkanı Jimmy Carter ve eski Norveç Başbakanı Gro Harlem Brundtland'ı kabul etti.

Suudi Arabistan'ın desteğiyle, Hamas ve Fetih hareketleri arasındaki uzlaşı için mesai sarf ettiği belirtilen Carter, Abbas'la Ramallah'ta gerçekleştirdiği görüşmenin ardından kısa basın açıklaması yaptı.

Carter, Abbas'la İsrail ve Filistin arasındaki barış sürecinin ilerlemesini ve genel olarak bölgenin durumunu görüştüklerini belirterek, "Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi'nde genel seçime gidilmesi için uzlaşı sürecinin (Hamas ve Fetih arasındaki) ilerlemesi konusunu ele aldık. Uzlaşı anlaşmasının uygulanmasını umut ediyoruz" dedi.

Eski Norveç Başbakanı Gro Harlem Brundtland ise Gazze Şeridi'ni ziyaret edemedikleri için üzüntüsünü ifade ederek, oradaki insanlara yardımı ileri noktaya taşımak için Gazze'nin durumuna hakim kişilerden bilgi aldıklarını kaydetti.

Brundtland, "Hepimiz Filistin bölgelerinde seçim yapılmasını umut ediyoruz" diye konuştu.

Carter'ın perşembe günü Gazze Şeridi'ne düzenlemesi planlanan ziyaretin bilinmeyen bir tarihe ertelendiği açıklanmıştı.

Filistinli kaynaklar, Carter'ın Suudi Arabistan'ın desteğiyle, Hamas ve Fetih arasında uzlaşı sağlanması için ara buluculuk yaptığını belirtmişti.

Hamas ve Fetih hareketleri arasında 8 Şubat 2007'de dönemin Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz başkanlığında "Mekke Anlaşması" adı verilen bir uzlaşı sağlanmış, ancak birkaç ay sonra taraflar arasındaki çatışmaların yeniden başlaması nedeniyle anlaşma bozulmuştu.

Fetih ve Hamas, 23 Nisan 2014'te ulusal uzlaşı hükümeti konusunda anlaşmış ancak kurulan hükümetin İsrail ablukası altındaki Gazze'deki çalışmaları konusunda ilerleme sağlanamamıştı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler