Fiat onu Bursa'da üretecek

Sabah Gazetesi'nden Ufuk Sandık'ın bugünk köşesine taşıdığı yazıda Fiat, Tofaş Bursa fabrikasında üretilecek kompakt model ailesinin markanın itici gücü olacağını söyledi.

Fiat onu Bursa'da üretecek
- A +

 

İtalyan otomotiv devi Fiat, kompakt model gamındaki eksikliği Türkiye ile tamamlayacak. İstanbul Autoshow Fuarı'nda Agea adıyla tanıtılan C sedan modelinden sonra, hatchback ile station versiyonları de Bursa Tofaş fabrikasında üretilecek. Böylece Bravo'nun üretiminin durduğu 2013'ten bu yana kompakt segmentinde yer almayan Fiat, pazara geri dönecek. Avrupa'daki ikinci büyük pazar olan kompakt segmentte, Volkswagen Golf ve Opel Astra ile rekabet edecek. 2008'den bu yana stationwagon üretmeyen markanın bu segmentteki boşluğunu da Bursa dolduracak.

İHRACAT HEDEFİ 700 BİN
C sedan 2015 Kasım'da, hatchback 2016 ve stationwagon 2017'de satışa sunulacak. 2018'de kompakt model üretimi yıllık 124 bin adeti bulacak, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki 40 ülkeye ihracat yapacak Tofaş'ın 2023'e kadar toplam ihracatının 700 bin adedi bulması bekleniyor. Fiat Marka Şefi Olivier Francois, Aegea konsepti üzerine inşa edilmiş yeni kompakt ailesiyle ilgili detay verdi. Aegea isminin üretim versiyonu için kullanılmayacağını söyleyen Francois, müşterilerin ihtiyaç duymayacağı ekstra özelliklerin olmadığı aracın sade olacağını ifade etti. Fiat'ın yeni üyesi Aegea 4.5 metre uzunluğa, 1.78 metre genişliğe ve 1.48 metre yüksekliğe sahip. Otomobilin 120 bg ve 95 bg güç üreten 2 adet Multijet II dizel motoru ile beraber 2 adet de benzinli motor seçeneği ile satışa sunulacak.

520 MİLYON DOLARLIK YATIRIM
Tofaş'ın kompakt model için Bursa'daki fabrikasında 520 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Fiat kompakt sedan, üç yıl süren geliştirme sürecinde projede çalışan 2 binden fazla kişiden oluşan bir ekip tarafından hayat buldu.

FORD'UN 'ECOBOOST' MOTORUNA ÖDÜL
Ford 1.0-litre EcoBoost, 35 ülkeden 87 otomobil gazetecisinin oyları ile belirlenen 2015 Uluslararası Yılın Motoru değerlendirmesinde 4 yılda 8'inci ödülünü kazandı ve 4'üncü defa üst üste "1.0 litre ve Altı Kategorisi En İyi Motor"u seçildi. Genel klasmanda üç kez üst üste "En İyi Motoru" seçilen 3 silindirli 1.0-litre EcoBoost motor, 2012'de "En İyi Yeni Motor" ödülü almıştı.

ELEKTRİKLİ TİCARİ ARAÇ TÜRKİYE'DEN
BD Otomotiv tarafından Türkiye'de üretilen 7 adet 3.5 tonluk elektrikli 'e-Ducato' kargo şirketi TNT tarafından Hollanda'da kullanılmaya başlandı. Standart dizel araçların yerini alan yeni e-Ducato'lar ile yılda 24 bin litre dizel yakıt tasarrufu sağlanırken, 76 ton CO2 emisyonunun da önüne geçilmiş olacak. 13 metreküp yükleme hacimli e-Ducato'lar batarya tam dolu iken 200 km menzile sahip.

FRANSIZ RENAULT SUV'DA ATAK YAPTI
Fransız Renault, Kaleos, Captur ve Kadjar'dan sonra şimdi de A-mini segmentindeki SUV modeli Kwid'i tanıttı. 2015'in ikinci yarısında Hindistan'da satılacak Kwid, markanın uluslararası piyasalardaki iddiasını ortaya koyuyor. Üst segment modellere ait özelliklere sahip olan Kwid'in iç tasarımı A segmentinin köklü tasarım özelliklerini yeniden yorumluyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler