"Fethullah Gülen'le görüştüğümde Gül'ün bilgisi vardı"

Almanya'da bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu uçakta gazetecilere konuştu. Davutoğlu, 2013'teki Fethullah Gülen ziyareti için "Sayın Gül'ün bilgisi vardı" dedi.

"Fethullah Gülen'le görüştüğümde Gül'ün bilgisi vardı"
- A +

 

Davutoğlu "Pensilvanya ziyaretiyle ilgili dönemin Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'a bilgi vermiş miydiniz?" sorusu üzerine şunları söyledi:  "Resmi görevdeyken Sayın Gül'den izin almadan hiçbir yere gitmedim. Sayın Gül'e saygım sonsuz ama zihnim çok berrak. Ben hiçbir görüşmeyi devlet kaydı dışında yapmadım" ifadelerini kullandı. 11. Cumhurbaşkanı Gül, görüşmeyi daha sonradan öğrendiğini belirtmişti.
 
GÜLEN'LE GÖRÜŞMESİNİN İÇERİĞİ
 
Görüşmenin başbaşa yapılmış bir görüşme olduğunu vurgulayan Davutoğlu, görüşmenin içeriği ile ilgili, "O tabi başbaşa bir görüşmeydi. Bunlar tabi herşeyi dinleme gibi bir merakları oldukları için istedikleri takdirde bu görüşmenin içeriğini bütünüyle açıklayabilirler.Ben o görüşmede Türkiye'ye dönerek bürokrasidekilerin siyasi alana karışmalarına müdahale etmesini ve iletişime açık olmasını istedim." şeklinde konuştu
 
Davutoğlu, "11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı olduğunuz dönemdeki Fethullah Gülen ile yaptığınız görüşmeden sonradan haberi olduğunu söyledi bu konuda ne diyeceksiniz" sorusuna cevap verdi:
 
HAFIZA YANILABİLİR TABİ
 
Davutoğlu şöyle konuştu: "Hafızalar yanılabilir tabi... Ben başdanışmanken de o dönemki Cumhurbaşkanımız Sayın Gül'den izin almadan hiç bir şehre gitmediğim gibi, hiç bir sokağa dahi gitmedim. Hiç bir toplantıya katılmadım. Devlet ahlakı da bunu gerektirir.
 
Bu görüşme, Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantıları sürerken gerçekleşti. New York'ta Sayın Gül ile birlikteydik. Böyle bir görüşmeye gideceğimi önceden kendisine söyledim. Tabi aradan süre geçti. Hafıza yanıltıcı olabilir. Benim Sayın Gül'e nasıl bir saygım olduğunu kendisi de bilir. Ama zihnim çok berrak. Türkiye'den ayrılmadan önce de o görüşme ile ilgili o dönemki Başbakanımız Sayın Erdoğan'la da bu konuyu görüşmüştük."
 
SİLAH BIRAKMAMAK SEÇİM ÖNCESİ ŞANTAJ
 
Davutoğlu, çözüm sürecinde gelinen noktaya ilişkin de mesajlar verdi, HDP ve Kandil'in süreci kendine yontmaya çalıştığını söyledi.
 
"Silah bırakmamak seçim öncesi silahı şantaj olarak kullanmaktır" diyen Başbakan, "çözüm sürecinde ne zaman bu noktaya gelinse Türkiye'nin karşısına Gezi olayları gibi olaylar çıkıyor" yorumunda bulundu, "demokrasinin olduğu yerde iç savaş olmaz. Silah ve demokrasi bir arada olmaz" dedi. Haber 7
 
KONSOLOSLUK BİNASI DA AÇILDI
 
Dortmund’da Avrupalı Türkler ile buluşmak için bugün Almanya’ya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Düsseldorf’ta başkonsolosluk binasının açılışını yaptı. 
 
2012 yılında satın alınan ve dekorasyonu bir süre önce tamamlanan dört katlı konsolos binasının açılış kurdelesini, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür, Düsseldorf Anakent Belediye Başkanı Thomas Geisel, Volkan Bozkır ve İsmet Yılmaz birlikte kesti.
 
Konsolosluk binasının Anadolu adlı salonunda yapılan açılış töreninde ilk olarak Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür konuşma yaparken, ardından Düsseldorf Anakent Belediye Başkanı Thomas Geisel (konuşmasına Türkçe merhaba diyerek başladı), Dışişleri Bakanı Ömer Çavuşoğlu birer konuşma yaptı. Tören dolayısıyla Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hannelore Kraft, Düsseldorf Başkonsolosluğu’nun yeni binasının satın alımından büyük gayretleri olan ve şimdi Eritre Büyükelçisi olan Fırat Sunel ve çok sayıda dernek temsilcileri de hazır bulundu.
 
"AÇILIŞLAR HEP YENİ BAŞLANGIÇTIR"
 
Konsolosluk binasının açılış töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Açılışlar güzeldir yeni başlangıçlardır. Ama yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzereyse bu daha anlamlıdır" dedi
 
Davutoğlu, şöyle devam etti: "Almanya ile Türkiye arasında güçlü ekonomik tarihi kültürel ilişkiler vardır, ama bu ilişkilerin en önemli yanı Almanya’da yaşayan 3,5 milyonu aşkın vatandaşlarımız. Bunların 1,5 milyon gibi önemli bir kısmı da KRV eyaletinde ve Düsseldorf’ta yaşamakta. Dışişleri bakanı olduğum dönemlerde en fazla önem verdiğim meselelerden birisi yurtdışındaki temsil binalarımızın en iyi şartlara getirilmiş olmasıdır. Ülkeler, yurt dışındaki vatandaşlarına verdikleri hizmetler sahip oldukları temsilciliklerinin fiziki ve hizmet kalitesi ile değerlendirilirler. T.C. Devleti son dönemde gerçekleştirdiği büyük ekonomik atılımlar ve bununla eş zamanlı olarak ortaya konan aktif dış politikayla dünyada büyük bir genişleme yaşadı. Yurtdışında temsilcilik sayımız 166 dan 228’e çıkarıldı ve dünyada en fazla temsil edilen 7. ülke konumuna geldik. Temsil kalitesi anlamında en öncelikli ülke doğal olarak Almanya oldu. Bir kaç sene önce Berlin Büyükelçiliğimizi açtığımızda örnek bir temsilciliği hizmete sokmanın gururunu yaşadık. Berlin Büyükelçiliğimiz dışında diğer temsilciliklerimize başkonsolosluklarımızdan üç şey istemiştim: Fiziki mek?nların güzelleşmesi, vatandaşlarla ilişkide yeni bir zihniyet ve doğrudan ilişki her sorunuyla yakından ilgilenme, üçüncü olarak da hizmet sürelerinin kısaltılması, en aza indirgenmesi yani teknolojiden yoğun olarak faydalanması".
 
Dış temsilciliklerde yeniliklere gittiklerini belirten Davutoğlu, "Düsseldorf binamızdan sonra Hamburg ve Stuttgart binaları da tadilattan sonra hizmete girecek. 
 
Mainz’daki yeni binada iki ay içinde inşaat çalışmaları başlıyor. Nürnberg, Köln, ve Münster’de arsa satın aldık. Frankfurt’ta yeni bina kiraladık. Şu an Almanya’da çalışmalarımız bu çerçeveden baktığımızda yoğun olarak yürütülüyor. KRV’de 4 başkonsolosluk var ve Düsseldorf Başkonsolosluğu 280 bin vatandaşımıza hizmet veren en yoğun konsolosluklardan biri. Bu mek?nın ülkemizin gücüne uygun bir şekilde düzenleme yapan arkadaşları tebrik ediyorum" diye devam etti. 
 
Yeni binanın alımı ve tamamlanmasında desteği olan Düsseldorf Büyükşehir Belediye Başkanı Geissel’e de, "Gösterdiği kolaylıklardan dolayı ülkem adına vatandaşlar adına çok teşekkür ediyorum. Düsseldorf Almanya gibi çok kültürlü bir şehir takdirle dinledim yabancı düşmanlığına karşı vurguladığı hususlar bizim için teminat mahiyetindedir" sözleriyle teşekkür etti.
 
Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Çünkü Avrupa kıtasında ortak en büyük tehlike yabancı düşmanlığıdır. En büyük dinsel mezhebi ya da etnik olarak ötekileştirme çabalarıdır. Avrupa’da bu anlamda Ayakta tutmamız gereken temel değer insan onur ve herkesin dini kültürel mezhebi inancını yaşayabileceği ortamı sağlamaktır. Yaşanan gerçekler gösteriyor ki artık vatandaşlarımız burada çoğu da alman vatandaşı olarak kökleştiler. 3.4. nesille iki kimliği bir arada buluşturan bir niteliğe kavuştular. Bugün Almanya’da sadece işçi olarak değil işveren olarak çok ciddi bir güce sahip oldular. 45 milyarlık ciro 400 bin kişinin istihdam edildiği, iş yerleriyle ekonomiye büyük katkısı olan ciddi bir güç oldular. Bu anlamda bu mevcudiyete hizmet için mekanlarımızı güçlendireceğiz hizmetlerimizi etkinleştireceğiz, vatandaşlarımıza yakın aynı zamanda da Alman yetkililerle tam bir işbirliği içinde ilişkilerimi geliştireceğiz her zaman vurguluyoruz Türk milleti kendi kimliğini korumaya özen gösterir, ama nereye giderse gitsin en kısa zaman intibak eder. Bu anlamda katılım ve entegrasyon anlayışımız asimilasyon benzeri bir yaklaşımlara izin vermez. Ancak kültürel varlığımızı korumamız da entegrasyona bir engel teşkil etmez. aksine Avrupa kıtasını zenginleştiren Düsseldorf’un çoğulcuğuna katkı yapan unsur olur".
 
YENİ BİNA OLDUKÇA MODERN
 
Düsseldorf’un Willstatterstr caddesi, 9 numarada bulunan dekorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından 20 nisan 2015 tarihinde hizmete giren konsolosluk binası, Mönchengladbach, Duisburg, Krefeld, Oberhausen, Mettmann gibi kentlerden gelen yaklaşık 280 bin Türk vatandaşına hizmet verecek. 20 yıl önce yapıldığı öğrenilen bina, dört bin metrekare kullanım alanı ile hizmet vermeye devam edecek.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün saat 17:00’de Dortmund Wesfallen Halle Salonu’nda başlayacak olan mitingde, Avrupalı Türk vatandaşlarına hitap edecek.

Yorum Ekle

İlgili Haberler