sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton


Fed yılın ilk faiz kararını açıkladı

Fed yılın ilk faiz kararını açıkladı
- A +

 

Son dakika... Fed yılın ilk faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) yılın ilk faiz açıklamasını yaptı. Birazdan Powell da açıklamada bulunacak.
 
26 Ocak’ta başlayan Fed toplantısı sona erdi. Fed yılın ilk faiz kararını açıkladı. Fed faizlerde değişikliğe gitmedi. Fed'in faiz kararı oy birliği ile alındı.  Birazdan Fed Başkanı Jerome Powell açıklamalarda bulunacak.

Fed'den yapılan açıklamada ekonomik toparlanma ve istihdamın ılımlı seyrettiğinin altını çizdi. Düşük petrol fiyatlarının enflasyonu baskıladığına vurgu yapan Fed, finansal şartların destekleyici olmaya devam ettiğini de ifade etti.

Ayrıca Fed'in aldığı kararlar arasında 1 ay vadeli düzenli repo ihaleleri de bulunuyor. Fed bu kararı para piyasalarının düzgün çalışması için aldı. Fed kararda tahvil alım programını aylık en az 120 milyar düzeyinde tutacağını da bildirdi.

BEKLENTİLER SABİTTİ
Piyasa beklentileri Fed'in faizleri sabit bırakacağı yönündeydi. Analistler, Fed'in kararları ve sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell'ın basın toplantısının yeni haftanın ana gündem maddesi olacağını bildirdi.

Fed’in faizlerde ve para politikasında bir değişikliğe gitmesi beklenmezken, Powell'ın söylemlerinden özellikle tahvil alım programının gelecekteki seyrine ilişkin ipuçları aranacak.

Küresel piyasalar Fed'e odaklandı
FED 2021 TOPLANTI TAKVİMİ

FOMC, her yıl olduğu gibi 2021'de de 8 kez toplanacak.  FOMC toplantılarının 2021 yılındaki tarihleri şöyle olacak:

İkinci Toplantı
16-17 Mart
Üçüncü Toplantı
27-28 Nisan
Dördüncü Toplantı
15-16 Haziran
Beşinci Toplantı
27-28 Temmuz
Altıncı Toplantı
21-22 Eylül
Yedinci Toplantı
2-3 Kasım
Sekizinci Toplantı
14-15 Aralık.
  FED PANDEMİNİN İLK YILINDA HANGİ KARARLARI ALMIŞTI?


Fed 2020'nin ilk toplantısında değişikliğe gitmemiş faizleri 1.50 – 1.75 aralığında bırakmıştı. Fed geçtiğimiz sene koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için 18 Mart'taki toplantıyı beklemeden 3 Mart'ta 50 baz puan indirmiş ardından 16 Mart'ta faizleri 0-0,25 aralığına çekmişti. 

Fed 29 Nisan, 10 Haziran, 29 Temmuz, 16 Eylül, 5 Kasım ve 16 Aralık'ta gerçekleştirdiği diğer toplantılarında ise faizlerde değişikliğe gitmemişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler