Fatma bebek yaşam azmiyle şaşırttı

Yaşam sınırı olarak görülen 24 haftalıkken 700 gram ağırlığında dünyaya gelen ve çok küçük olduğu için annesinin dokunmaya bile korktuğu Konyalı Fatma bebek, hayata sımsıkı sarıldı.

Fatma bebek yaşam azmiyle şaşırttı
- A +

 

Konya'da, yaşam sınırı olarak görülen 24 haftalıkken 700 gram ağırlığına dünyaya gelen ve çok küçük olduğu için annesinin dokunmaya bile korktuğu Fatma Ebrar bebek, zorlu tedavi sürecinin ardından hayata tutundu.

Emine Fidan (31), hamileliğinin 24. haftasında adını Fatma Ebrar verdikleri kızını dünyaya getirdi. Erken doğum nedeniyle 700 gram dünyaya gelen bebek, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde, akciğerleri gelişmediğinden solunum cihazına bağlandı.

Kuvözde tutulan ve kilosu 630 grama kadar düşen Fatma Ebrar için "yaşamaz" denildi. Solunum cihazından kurtulan, damar yolundan beslenmesi de sona eren ve kilosu 2 kilo 880 grama yükselen 4 aylık Fatma Ebrar, taburcu edildi.

Dokunmaya korktu

Anne Emine Fidan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızını ilk gördüğünde çok heyecanlandığını söyledi.

Bebeğinin çok küçük olduğunu anlatan Fidan, "Kibrit çöpü gibi parmakları vardı. Yaşamaz diyordum. Bebeğimi gördüğümde inanamadım. Ne diyeceğimi, ne hissedeceğimi bilemedim. Çok üzüldüm. Parmak bebek gibiydi. 'Bir şey olmasın' düşüncesiyle üç aylıkken kucağıma alabildim. Dokunmaya korkuyordum. Bir ay sonra sadece alnına dokunabildim. Çok şükür bebeğim şimdi iyi" diye konuştu.

"Ölüm riski yüksek bir bebekti"

Hastanenin Yenidoğan Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, yaşama sınırında doğan bebeklerin, ciddi sağlık problemleri olduğuna değindi.

Solunum desteği, beslenme sorunları, göz problemlerinin ortaya çıktığını dile getiren Örs, bebeklerini görmelerine, dokunmalarına teşvik ettikleri ailelerin, küçük gördükleri çocuklarına zarar verebilecekleri endişesiyle çekingen davrandıklarını bildirdi.

Örs, Fatma bebeğin çok ciddi yoğun bakım süreci geçirdiğini belirterek, "Ölüm riski çok yüksek bir bebekti. Midesi küçük olduğu ve sindirim fonksiyonu açısından gelişmediği için damar yoluyla besleme yapıldı. Bebeğin hayatta kalması bizi mutlu etti" dedi.

Yorum Ekle