Fas‘ta Libya uzlaşı görüşmeleri

Libyalı taraflar diyalog görüşmeleri çerçevesinde ilk kez aynı masada buluştu.

Fas‘ta Libya uzlaşı görüşmeleri
- A +

 

Libyalı taraflar, diyalog görüşmeleri çerçevesinde Fas'ın Sahirat kentinde bir araya geldi.

 BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon gözetiminde yapılan toplantı, Trablus'taki Milli Genel Kongre ile Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'ni temsil eden heyetleri ilk kez aynı masada buluşturması açısından önem taşıyor. AA muhabirine bilgi veren diplomatik kaynaklar, diyalog görüşmelerinin olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini ve tarafların, Libya krizinin sona erdirilmesi amacıyla BM tarafından sunulan öneri üzerinde anlaşmaya varabileceğine ilişkin işaretler bulunduğunu belirtti.

Fas Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, diyalog görüşmelerine katılan Libyalı tarafların, dün doğrudan müzakerelere hazırlık olması için ortak bir iftar yemeği tertip ettiklerini söylemişti. Yetkililer, Libyalı tarafların aynı masada buluşmasını, BM önerisine ilişkin uzlaşı sağlanması ve ulusal uzlaşı hükümetinin kurulması için "doğru yönde atılmış olumlu bir adım" şeklinde değerlendirmişti.

Libyalı taraflar arasında daha önce gerçekleştirilen diyalog görüşmeleri, BM Özel Temsilcisi Leon'un taraflarla ayrı ayrı görüşmesi şeklinde sürdürülüyor, heyetler aynı masa etrafında bir araya gelmiyordu.

Sahirat kentinde 8-9 Haziran tarihlerinde de BM gözetiminde Libyalı taraflar arasında diyalog görüşmeleri gerçekleşmişti.

Leon bu görüşmede ulusal birlik hükümeti kurulmasını, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nin yasama konseyi olarak kabul edilmesini ve yüksek devlet konseyi, yüksek yerel yönetim konseyi, yeniden imar konseyi, anayasa hazırlama konseyi ile savunma ve güvenlik konseyi kurulmasını öngören yeni çözüm taslağını sunmuştu.

Yorum Ekle

İlgili Haberler