Faciadan mucize kurtuluş

Bodrum'un dört mil açığında altı mültecinin öldüğü olayda mucize bir kurtuluşun da yaşandığı ortaya çıktı.

Faciadan mucize kurtuluş
- A +

 

Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada 5 yaşındaki bir kız çocuğunun filmlerde görülecek bir operasyonla kurtarıldığı bildirilirken, kurtarma anları kameralara yansıdı.
Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen, Bodrum’da bir süre kaldıktan sonra  buradan da deniz yoluyla Yunan Adaları’na geçmek isteyen kaçak göçmenlerin trajedisi  23 Haziran 02.17 sularında yaşandı. Yunanistan’ın (Kos) İstanköy Adasına kaçmaya çalışan bir grup düzensiz göçmenin bulunduğu filika Bodrum’un  4 mil güneyinde battı.

Bu bilginin alınması üzerine süratle bölgeye 6 Sahil Güvenlik botu ve 1 Sahil Güvenlik helikopteri görevlendirildi. Sahil Güvenlik botları bölgeye ulaştığında deniz üzerinde dağılmış vaziyette çok sayıda göçmen tespit edildi ve süratle arama kurtarma operasyonu başlatıldı. Yapılan arama kurtarma operasyonda toplam 70 göçmen sağ olarak kurtarılırken, 6 göçmenin ise denizden cansız bedeni alındı.

Yapılan incelemede göçmenlerin bindiği filikanın yarı batık ve ters vaziyette olduğu belirlenince zerine içerisinde bir miktar hava olduğu değerlendiren ekipler ve süratle dalgıçlar tarafından filikaya zamanla yarışılarak dalış yapıldı. Yapılan dalış sonucunda filika içerindeki hava sayesinde hayatta kalan 5 yaşındaki bir kız çocuğu sağ olarak kurtarıldı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler