Facebook'ta tesettüre karşı mini etek kampanyası

Arap dünyası, son günlerde kadınların hangi giyimle dışarı çıkması getirdiği konusunda tam anlamıyla kutuplaşmış görünüyor.

Facebook'ta tesettüre karşı mini etek kampanyası
- A +

 

"Adam nasıl olunur?" sorusunun ortaya atılmasıyla geçen hafta Cezayir'de başlatılan kampanyanın öncülerine göre, "gerçek adam, ailesindeki kadınların ne giydiğine karar veren kişidir ve kadınların dışarıda örtünmesini ister."

Facebook'ta yer alan "Adam ol, kızlarını kadınlarını açık gezdirme" başlıklı sayfa, binlerce beğeni aldı.

Söz konusu sayfada Kur'an'dan ayetlere yer veren ve aile bireylerinin tesettürlü fotoğraflarını yayımlayan erkekler, peçe ve çarşafın "kadınları, istenmeyen ilgiden koruduğunu" savunuyor.


Sayfaya yorum yazanların, kadınları nesnelerle kıyasladıkları görülüyor. Bir resimde, biri ambalajı bozulmamış; diğeri kağıdı çıkarılmış ve karıncalar üşüşmüş, iki lolipop görülüyor. Resmin altında ise, "Onları durduramazsınız ama kendinizi koruyabilirsiniz." yazıyor.

Bir başka resimde dekolte giyinmiş bir kadın, soyulmuş muza benzetiliyor.

Cezayir kaynaklı bu resimler ve yorumlar, bölgedeki diğer ülkelere göre, kadın hakları konusundaki ilericiliğiyle tanınan komşu Tunus'taki laik çevrelerde, çok sert tepki yarattı.

Tunus'ta kampanya yürüten Rachid ben Othman, Cezayirli kadınlarla destek amacıyla internette "uluslararası mini etek günü ilan edilmesi" çağrısıyla, karşı hücum başlattı.

Othman, mini etek gününün duyurulduğu Facebook sayfasında "Radikal İslamcıların egemen olmasına karşı savaşmalıyız" diye yazdı.

Güvenlik kaygısıyla adının açıklanmasını istemeyen bir Tunuslu kadın yaptığı açıklamada, "Adam ol" kampanyasının kadınları küçük düşürdüğünü söyledi. Kampanya posteri için neden bir mini etek seçildiği sorusuna yanıtıysa, "Benzer mesaj vermemiz gerekiyordu. Onlar başörtüsünü seçtiler, biz de mini eteği." şeklinde oldu.


Aynı Tunuslu, ülkesinin görece liberal geleneklerine işaret ederek, tesettür akımının sadece son yıllarda yayılmaya başladığını söyledi ve "Tunus'ta mini etek, tesettürden çok daha önce mevcuttu" dedi.

Facebook'taki mini etek sayfası geçen hafta bir ara, bilinmeyen nedenlerle erişime kapatıldı. Facebook, her olay hakkında yorum yapamayacağını bildirdi ve daha sonra sayfa yeniden açıldı.

Sayfanın kurucuları 6 Haziran'da tüm dünya kadınlarını mini etek giymeye ve "Adam ol" kampanyasına misilleme olarak mini etekli selfielerini yayımlamaya çağırıyor.

"Adam ol" kampanyasını yürütenlere ulaşılmaya çalıştıysa da, söz konusu grup görüşlerini almak için yapılan başvuruları yanıtlamadı.

Kaynak: BBC Türkçe

Yorum Ekle

İlgili Haberler