Facebook üzerinden dolandırıldılar

Belçika’da son zamanlarda dolandırıcılar facebook üzerinden isim ve fotoğrafları kopyalayarak yeni hesap açıyor. Açtıkları hesaplarla fotoğraf sahiplerin listesindeki arkadaşlarını yeni hesaba ekleyerek telefon numarası istiyorlar. Bu durumdan dolayı onlarca kişi yüzlerce Euro kaybetti.

Facebook üzerinden dolandırıldılar
- A +

 

Facebook üzerinden tanınmış kişilerin ismini ve fotoğraflarını kullanarak yeni hesap açan ve telefon numarası isteyen hırsızlar Belçika’da onlarca insanı dolandırdı. Hırsızlar kurdukları yeni facebook hesaplarıyla mevcut kişinin hesabında bulunan insanları arkadaşlık listesine ekleyerek cep numaralarını istedi. Dolandırıcılar, PayPal üzerinden telefonlara gelen mesajlardaki PIN kodu istiyor. Her bir mesajın bedeli ise 24,99 Euro.

Belçika’da kimliği belirsiz kişiler tarafından eğitimci ve yazar Metin Keskin’in Facebook hesabında bulunan fotoğrafları ve ismini kopyalayarak yeni hesap açtılar. Yeni hesap ile onlarca kişiyi ekleyen dolandırıcı, insanların telefon numaraları istedi. Bunun üzerine Metin Keskin aldığı ihbar nedeniyle bir açıklamada bulundu. Keskin, “Benim adımı kullanarak yanlış bir şeyler yapmaya çalışan biri var. Lütfen dikkat edelim. Telefon numarası vermeyin. Gerekli hukuki işlemleri başlatıyorum.” diye konuştu.

Brüksel’de uzun yıllardır Aile Hekimliği yapan Dr. Abdulkadir Kara’nın Facebook hesabıyla ilgili de aynı dolandırıcılık yöntemini uyguladılar. Dolandırıcılar Doktor Kara’nın resmi Facebook hesabından fotoğrafını alarak yeni bir hesap açtılar. Açtıkları hesap ile onlarca kişiye mesaj göndererek telefon numarası istediler. Kara, başından geçtiği durumu şöyle özetliyor: ‘"Srkadaşlardan birisi beni aradı ve ‘facebook ‘ta benimle yazışan sen misin’ diye sordu. Ben, ‘yazışmıyorum’ cevabı verdim kendisine. ‘Birisi sizin adınıza bizden özel bilgiler istiyor’ dedi ve Facebook hesabımı kontrol etmemi istedi. Kontrol ettiğimde benim hesabın aynısından hesap açtığını gördüm. Benim ismimi ve fotoğrafımı kopyalamış ve yeniden facebook hesabı açmış. O saatten itibaren Facebook hesabımın başkaları tarafından kontrol edilmek istendiğini ve dikkate alınmaması gerektiğini söyledim. Dolandırıcı bazı kişilerin numarasını almış ve kodları istemiş. Her koddan 25 Euro çeken dolandırıcı bazı arkadaşlardan yüzlerce Euro para çekmiş.’’

“125 EURO DOLANDIRILDIM”

Ö.C isimli bir vatandaş Aile Hekimi Kara’dan arkadaşlık teklifi aldığını ve telefon numarasını istediğini söyledi. Ö.C, Dolandırıcı hal hatır sorduktan sonra cep telefonuna PayPal üzerinden mesajlar aldığını ve bu kodları dolandırıcıya verdiğini söyledi. Toplam 5 adet mesaja cevap veren Ö.C 125,- Euro dolandırıldı.

POLİS DOLANDIRICILARI TESPİT EDEMİYOR

Kara, sahte hesabın açıldığı gün polise gittiğini ancak polisin bu işin çok masraflı olduğunu ve yapacak fazla bir şey olmadığını söyledi. Kara, ‘’Polis, dolandırıcıların bulunması adına fazla bir şey yapamayacağını söyledi ama benim korunmam adına bir tutanak tuttular. Biz facebook üzerinden tanıdığımız bütün arkadaşları bu ikinci hesabı açan kişiyi şikayet etmelerini istedik ve facebook bu ikinci hesabı blok etti. Ondan sonra ben kendi hesabımı kapatarak facebook ‘tan tamamen çıkmış oldum.” dedi.

Kara, Facebook’ın kendi güvenliğimizi sağlaması gerektiğini ve emniyetin elleri kolları bağlı olması da kendisini üzdüğünü dile getirdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler