Facebook kendini yenilemeye devam ediyor

Her geçen zaman yeni değişikliklere imza atan Facebook en son geçen hafta logosunda ufak bir değişiklik yapacağını açıklamıştı. Bu sefer de arkadaşlık ve grup ikonunda da büyük bir değişikliğe gitti

Facebook kendini yenilemeye devam ediyor
- A +

 


Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya aracı Facebook, kendini yenilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde logosunda ufad değişiklikler yapan Facebook, şimdi de ikonlarıyla oynadı. Friend ve grup ikonlarında değişiklik yapan sosyal medya platformu yeni tasarımında kadın silüetini öne çekmeyi tercih etti. Yapılan bu değişiklik, Facebook'un sosyal medyada bir kadın devrimi gerçekleştirdiği olarak yorumlandırıldı.

İlk başta farkedilmeyen değişiklikler, dikkatli bakınca anlaşılıyor. Eski 'arkadaş' ikonunda erkek silüeti önde kadın silüeti arkada dururken, yeni tasarlanan ikonda ise tam tersi bir görüntü çizilerek kadın silüeti öne alındı. Grup ikonunda da aynı şekilde kadın silüeti arkada dururken yeni tasarımda kadın silüeti önde yerleştirildiği görülüyor. Yeni tasarımla birlikte kadın figürünün erkeğin önünde yer alması, Facebook'un sosyal medyada bir kadın devrimi gerçekleştirdiği olarak yorumlandırıldı.

Facebook tasarım ekibinin şefi Caitlin Winner, yapılan değişimle ilgili yaptığı açıklamada, "Sembole bakıldığında, erkek simgesi son derece simetrikken, kadın simgesindeki bir omuzun, erkek omuzu biçiminde algılandığını fark ettim. Hastalıklı bir gözle bakmadım aslında, sadece farkındalığım ön plana çıktı ve açıkçası o yanlış omuz beni çok rahatsız etti" dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler