Fabrika önünde sabahladılar

Bursa’da 10 bin kişi haklarını savunamadığı gerekçesiyle üye oldukları Türk Metal'den istifa edip eylem yaparken, Tofaş ve Renault Fabrikası işyerinde tatil kararı aldı.

Fabrika önünde sabahladılar
- A +

 

Dün geceki karara rağmen, fabrika önünde eylem yapan işçiler buradan ayrılmayarak gecelediler. Eylem yapan Renault işçilerine diğer otomotiv yan sanayi işçileri de destek veriyor. Tepkilerinin işverene değil sendikaya olduğunu ifade eden otomotiv işçileri ücretlerinde iyileştirme bekliyor.

Ücret adaletsizliğini öne sürerek eylem başlatan Oyak Renault, Tofaş ve Coşkunüz Fabrikaları'nda çalışan işçiler geceyi fabrika önlerinde geçirdi. Yaklaşık 2 gündür evlerine gitmeyen işçiler, semaverde çam demleyip, poğaça ve börekle karınlarını doyuruyor. Fabrikaların önündeki coşku gece boyunca sürerken, işçiler ilerleyen saatlerde ise yorgun düştü. Fabrika önlerinde uyuyarak sabahlayan işçiler, günün aydınlanmasıyla birlikte eylemlerine devam ediyor.

Sabahın ilk ışıklarıyla işçilere diğer fabrikadaki arkadaşları da destek verdiler. İki otomotiv devi eylemler sebebiyle üretime ara verildiğini açıklamıştı. Renault pazartesi günü işbaşı yapacağını açıklarken, Tofaş'taki iş başı zamanı ise belli değil.
Öte yandan, babaları iki gündür eylemde olan çocuklar da fabrikaya geldiler. Küçük çocuklar, babalarına destek verirken, onların ne zaman eve döneceğini sorması renkli görüntüler oluşturdu

Yorum Ekle

İlgili Haberler