Ezidilerin bitmeyen çilesi

Irak'ta, geçen yıl IŞİD'in saldırdığı Sincar'dan (Şengal) kaçarak geldikleri Diyarbakır'da belediyeye ait kampa yerleştirilen Ezidilerin bir kısmı yeniden yollara düştü.

Ezidilerin bitmeyen çilesi
- A +

 

Belediye yetkililerinin uyarılarına rağmen Bulgaristan'a gideceklerini söyleyen bir kısım Ezidi aileler kamptan ayrılırken, kampta kalan yaklaşık 4 bin kişiden 1600 kişinin de gitmek için hazırlık yaptığı belirtildi.

IŞİD'in geçen yıl Ağustos ayında Sinca'a saldırıp katliamlar gerçekleştirmesinden sonra önce Zaho'ya oradan Şırnak tarafından Irak sınırını geçerek geldikleri Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği kampta kalan Ezidiler yeniden yollara düşüyor. Yaklaşık 10 aydır merkez Yenişhir İlçesi'ndeki piknik alanınrda kalan ve bütün ihtiyaçları belediye tarafından karşılanan yaklaşık 4 bin Ezididen büyük kısmının Bulgaristan'ın kendilerini alacağını ve bu nedenle Bulgaristan sınırına doğru yola çıkma hazırlıkları yaptıkları öğrenildi. Belediye ve kamp yetkililerinin Bulgaristan Büyükelçiliği ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile yaptıkları görüşmelere rağmen böyle bir geçişin olmayacağının belirtilmesine rağmen Ezidilerin, kendi aralarında hazırlık yaptığı ve Irak'tan son iki gün içinde gelen yaklaşık 700 yakınları ile birlikte Bulgaristanh'a gitmek için yola çıkacakları belirtildi.

Kampta kalan Ezilerden bu akşam saatlerinde yaklaşık 60 kişiden oluşan bir grup kiraladıkları araçlarla kamptan ayrıldı. Ayrılanların Bulgaristan'a gitmek üzere yola çıktıkları belirtildi. Kampta kalan yaklaşık 4 bin Ezidi'den aralarında Irak'tan bir hafta önce gelen 700 kişinin de aralarında olduğu 600 kişinin Bulgaristan'a gitmek için hazırlık yaptığı belirtildi.

Yorum Ekle