Eylemci işçi Adliye yolunda!

Türk Metal Sendikası’nın farklı sözleşmelere imza atmasına tepki gösteren otomotiv sektörü işçileri suç duyurusu için Adliye’ye gidiyor.

Eylemci işçi Adliye yolunda!
- A +

 

Yapılan toplu sözleşmeler sonucunda, iki ay içinde tarafların bu sözleşmeyi matbu hale getirip birer kitapçık olarak üyelere verme zorunluluğu bulunuyor. 25-30 yıldır böyle yapılırken, son sözleşme üzerinden aylar geçmesine karşın “mavi kitapçık” işçilere verilmedi.

MESS ile Türk Metal arasındaki sözleşme A’dan Z’ye neyi içeriyorsa yer alması gereken o kitapçık,  rafından aylardır istemesine rağmen hala verilmediği öğrenildi. Haber kaynaklarımız, bu kitapçığı işçilere dağıtmanın MESS’in görevi olduğunu söylüyor.

bursa.com’un haber kaynağı, sözleşmenin sadece boyalı makyajlı taraflarının işçiye anlatıldığını, oysa içinde işçinin aleyhine olabilecek maddeler olduğu kokusu geldiğinden dolayı bu kitabın dağıtılmadığı iddiaları var. İşçinin illa bu kitapçığı istediğini söyleyen haber kaynağı, “Bu kitapta ne yazıyorsa, işçi de işveren de bunları yapmak zorunda. Bu kitap dağıtılmadığı için işçiler ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacak” dedi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler