Eyfel Kulesi'nde operasyon

Eyfel Kulesi'nde yankesici operasyonu yapan polisler yankesiciler çetesini çökertti.

Eyfel Kulesi'nde operasyon
- A +

 

Fransız polisi, kuleyi ziyaret eden turistlerin parasını çalan yankesiciler çetesini düzenlediği operasyonla çökertti.

Fransız polisi, başkent Paris'in simgesi haline gelen Eyfel Kulesi'nde turistleri soyan yankesici çetesini düzenlediği operasyonla çökertti.

Operasyon sonucunda 7 kişilik çete üyeleri gözaltına alınırken, yankesicilik suçlamasıyla sorgulanan ayrı 3 kişi ise serbest bırakıldı.

Kuleye adeta "dadanan" çete üyelerinin, güvenlik elemanlarının dikkatini çekmemek için fotoğraf makineleri, kameraları ve küçük sırt çantalarıyla kendilerini turist gibi gösterdikleri, 3'er kişilik gruplar halinde çalışan çetenin aralarına karıştıkları turistlerden özellikle yanlarında daha çok nakit taşıdıklarını bildikleri Asya'dan gelenleri hedef seçtikleri belirlendi.

Güvenlik kameralarından görüntüleri tespit edildikten sonra yakalanan Romanya vatandaşı çete üyelerinin, turistik sezonda günde 4'er bin euroya kadar yankesicilikten gelir sağladıkları bildirildi.

Eyfel Kulesi'nde çalışanlar, geçen hafta cuma günü yankesici çetesi yüzünden greve gitmişti.

Çalışanların üye olduğu sendika, yaptığı yazılı açıklamada, yankesicilerin sayısının sürekli arttığını, bu kişileri engellemeye çalıştıklarını, ancak fiziki saldırı ve tehditlere maruz kaldıklarından şikayet etmişti. Sendika yönetimi, yankesicilerin engellenmesi talebiyle grev kararı alındığını açıklamıştı.

Eyfel Kulesi'ni her yıl yaklaşık 7 milyon kişi ziyaret ediyor. Kule, 1889 yılında uluslararası bir fuar için geçici olarak inşa edilmiş, ilk zamanlar başkentlilerin "çirkin ve estetik yoksunu" eleştirilerine hedef olmuştu.

Paris'te giderek artan yankesicilerden şikayetçi eden Louvre Müzesi çalışanları da geçen yıl aynı gerekçeyle greve gitmişti.

Yorum Ekle

İlgili Haberler