"Evde bakım hizmetlerini suistimal etmeyelim"

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Evde Bakım Hizmetleri Koordinasyon ve değerlendirme toplantısına katıldı. Vali Karaloğlu, evde bakım hizmetleri konusunda suistimaller yaşanabildiğini bu konuda da toplumu uyarmak gerektiğini söyledi.

"Evde bakım hizmetlerini suistimal etmeyelim"
- A +

 

Çarşamba Valilik Binasında düzenlenen toplantıya katılan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ile yapılan protokol ile hizmetin kalitesi ve daha ulaşılabilir olma hedefleniyor.
444 38 33 numaralı telefon ile başvuruları alınan Ailelere evde Muayene, Konsültasyon, Enjeksiyon, Pansuman, tahlil ve tetkiklerin yapılması, hasta nakli gibi hizmetlerin yanı sıra ağız ve diş sağlığı hizmeti de verilmektedir.
Hedeflerinin vatandaş mutluluğunu iki katına çıkarmak olduğunu belirten Bursa Valisi Münir Karaloğlu, "Son dönemde sosyal devlet olmanın gereğini gerçekten yapacak çok önemli adımlar atıldı. Bunu sadece merkez hükümet birimleri değil, belediyelerimiz de sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmek için son on yılda Türkiye'de her şeyden önce bir zihniyet dönüşümü oldu. On sene önce gece saat 03.00'de gidip hastanede kuyruğa giren vatandaşı olan bir devlet vardı. Şimdi vatandaşın evine sağlık hizmetini nasıl götüreceğiz, sağlık hizmetinin yanına sosyal bakımı nasıl entegre edeceğiz diyen bir devlet oldu. Baktığınızda son on yılda ki kamu hizmetlerinin sunumunda ki Türkiye'de ki zihniyet devriminin özetidir aslında. Sayın Cumhurbaşkanımız hep diyor ya vatandaşına tepeden bakan değil, hizmet eden bir anlayışla hizmet etmeye, geliştirmeye bu sosyal devlet anlayışımızı geliştirmeye devam edeceğiz" dedi.
Bursa Büyükşehir Belediyesine de hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Vali Karaloğlu, "Ancak diğer taraftan da bu işlerin zaman zaman suistimalleri de var bu konuda da toplumu uyarmak lazım. Bu bir haktır, engellinin, bakıma muhtaç olanın hakkını birisi hak etmeden kullanması doğru bir şey değil. Buna hem hizmeti sununlar, hem de alanların dikkat etmesi lazım. Çünkü hak kötüye kullanılınca bazen kurunun yanında yaş da yanabiliyor. O zaman hizmeti alması gereken de alamıyor. Ben bütün taraflara çok teşekkür ediyorum. Özellikle Büyükşehir Belediyemiz bu sosyal işleri hem güzel yapıyor, hem de çok iyi işbirliği yapıyor. İşbirliği yapamazsak, biz kurumlarımızı ortak çalıştıramazsak patinaj yaparız. Aynı işi farklı kurumlar tekrar tekrar yapmış olur. Bu toplantının esas amacı oydu zaten. Aynı hastaya, aynı eve aynı iş için birden fazla kurum girmesin. Aynı eve girelim ama farklı amaçlarla farklı hizmetler için girelim. Konuştuğumuz konularla ilgili çalışmaları hızlı bir şekilde tamamlayalım" diye konuştu.
Koordinasyon toplantısında alınan karar gereği kurumlar aralarında görev paylaşımı ve işbirliği yaparak daha çok ihtiyacı olan insana ulaşabilmek, hizmet kalitesini daha da artırmak amaçlanmaktadır.

Yorum Ekle

İlgili Haberler