Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Konut piyasasındaki olumlu gelişmeler ve faizlerin düşmesiyle konutlara talep arttı. Peki konut kredisi alırken nelere dikkat edilmeli...

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler
- A +

 

Ev sahibi olma süreci; ev almaya karar vermek, bankadan kredi çekmek ve belgeleri hazırlamak gibi bir süreçten ibaret değil. Bu yüzden de ev alırken, krediye başvururken ve evi aldıktan sonra da değişik işlemler ve aşamalar sizleri beklemektedir.

Konut kredisi alırken bilmemiz gereken bir nokta da bankaların herkese kredi vermediği ve her konutun da kredilendirmeye uygun olmadığıdır. Aylık ödeme tutarınızı belirledikten sonra kredi notunuzun da yüksek çıkması halinde konut kredinizi daha kolay alacak ve öderken de herhangi bir sorun yaşamayacaksınız.

3 EVDEN BİRİ KREDİYLE ALINIYOR
Konut piyasasındaki olumlu gelişmeler ve faizlerin düşeceğine dair ortalarda dolaşan dedikodulardan olsa gerek konut kredisine talepler her geçen gün artmaktadır. Çünkü yapılan sayısal veriler bizlere bunu gösteriyor. Yapılan araştırmalara göre bu yıl alınan konut kredisinin oranı geçen yıl aynı dönemde alınan konut kredilerinden %30 daha fazla.

Önümüzdeki aylarda da bu canlılığın sürmesi ve bununla beraber bankaların da kredi verirken sıkı sıkı tuttuğu şartları gevşetmesi bekleniyor. Yine yapılan araştırmalar sonucunda her 3 evden birinin krediyle alındığı ve yine bu sayının da artmasının beklendiği söyleniyor.

KONUT KREDİSİNE NASIL BAŞVURU YAPILIR
Konut kredisine başvuru şartları her bankadan bankaya değişiklik gösterebilir ancak sizden istenen belgeler hazırsa başvuru işleminizi aynı gün tamamlayabilirsiniz. Çok zor bir işlem olmadığı gibi belgelerinizin hazır olması da çok önemli bir avantaj sağlıyor.

Eğer hangi bankadan kredi alacağınıza karar verdiyseniz aşağıdaki belgeleriniz de hazırsa ve bankanın istediği şartları yerine getiriyorsanız kredinizi alabilirsiniz. 1- Kimlik, 2-İkametgâh Belgesi, 3-Sizin adınıza kayıtlı bir fatura, 4-Gelir durumunu gösterir belgeler, 5-Satın alacağınız gayrimenkule ait tapu fotokopisi.

BANKALARIN KREDİ VERME KOŞULLARI
Bankalar, siz başvurunuzu yaptıktan sonra bu başvurunuzu inceler ve aldığını krediyi ödeyip ödeyemeyeceğinizi, alacağınız konutun krediye uygun olup olmadığını ve uzman incelemesi raporunun uygun olup olmadığına karar verir ve daha sonra kredi alıp alamayacağınızı sizlere bildirir.

Eğer bankalardan daha önce kredi çekmişseniz veya herhangi bir krediye kefil olmuşsanız o kredinin de geçmişi incelenir. Ödemede sıkıntı yaşayıp yaşamadığınıza bakılır ve bu sizin kredi notunuzu belirler. Kredi notunuzun yüksek çıkması demek bankanın size krediyi verirken herhangi bir sıkıntı çıkarmaması demektir.

İlgili Haberler