Ev alacaklar dikkat artık zorunlu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, konutta net brüt kavramına son noktayı koydu. Artık konut alınırken net brüt metrekareler sözleşmede ayrı ayrı yazılacak

Ev alacaklar dikkat artık zorunlu
- A +

 

Ön ödemeli konut satışlarında artık dairenin ve eklenti alanlarının net ve brüt metrekarelerinin ayrı ayrı belirtilmesi zorunlu olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Selami Merdin, müteahhitler veya satıcılar tarafından bu bölümler ayrı ayrı belirtilmeyip direkt brüt metrekare söylendiğinde daha sonra ihtilaf doğabildiğini dile getirdi. Merdin, "Normalde net 125 metrekareye sahip bir daire brütte 135-140 metrekaredir. Merdiven holleri, kapıcı dairesi ve eklentileriyle birlikte dairenin alanı 200 metrekareye ulaşır. Satışta, bu ortak alanlar dahil edilerek 200 metrekarelik daire sözü verilebiliyor" diye konuştu. Bunun, bilerek yapıldığında dolandırıcılığa, bilmeden yapıldığında ise yanlış bilgilendirmeye girdiğini vurgulayan Merdin, böyle durumlarda alıcı ile satıcının mahkemelik olabildiğini, anlaşmazlığın çözümünün uzun süreler alabildiğini kaydetti. 

NET METREKARE BELİRTİLECEK 

Merdin, şöyle devam etti: "Ön ödemeli konut satışlarında imzalanan tüm sözleşmelerin ekine dairenin, dükkanın net yani çıplak metrekare alanının belirtilmesi zorunlu olacak. Bu bağımsız dairenin yanı sıra yönetmeliğe göre eklenti yani o daireye özel ayrılan otopark, depo gibi eklentilerin net alanı, bu bölümlerin toplam net alanının da belirtilmesi mecburi olacak. Ayrıca bağımsız daire veya dükkanın brüt alanı, eklenti bölümünün brüt alanı ve bu ikisinin toplamının belirtilmesi de zorunlu olacak. Satıcılardan bu 6 kalemin belirtilmesini istiyoruz. Yani alınacak konutla ilgili tüm metrekarelerin sözleşmede yer alması zorunlu kılındı." 

İlgili Haberler