Europe, Türk müziğinden kimseyi tanımıyor

Dünyaca ünlü grup Europe, iki sene aranın ardından ikinci kez geldikleri Türkiye'de bu sene ilk konserini bugün 54. Uluslararası Bursa Festivali'nde verecek. Konser öncesi basın toplantısı düzenleyen grup üyeleri, Türk müziğinden tanıdıkları bir isim olmadığını söylediler.

Europe, Türk müziğinden kimseyi tanımıyor
- A +

 

Türkiye denilince akıllarına fes, kebap ve kahve geldiğini belirten İsveçli grup, İsveç hükümetinin birkaç kez teklif etmesine rağmen Eurovision'a katılmadıklarını açıkladı. Grup adına konuşan Joey Tempest, "Öncelikle Eurovision'u evde oturup izlemekten keyif alıyoruz. O heyecanını evden yaşamak keyifli bi rşey. Orada yarışan grupları beğenmiyoruz. tabi ki kendi ürettiğimiz müziğin bu şekilde değerlendirilmesi hoşumuza gitmiyor, müziğimizin mukayese edilmesini istemiyoruz." dedi.

Dünya turnesi kapsamında Türkiye’de sadece Bursa’da konser verecek olan Europe, Anatolia Hotel’de düzenlenen basın toplantısında, kendileriyle ilgili merak edilen sorulara cevap verdi. Samimi tavırlarıyla dikkat çeken sanatçılar, grubun kuruluş öyküsünden müzik tutkularına ve Eurovision’a kadar her soruyu açıkça yanıtladı. Grup üyeleri John Levén, John Norum, Joey Tempest, Mic Michaeli ve Ian Haugland Japonya, Amerika, İngiltere, Avrupa ve Doğu Avrupa’yı içine alan turne kapsamında Bursa’da konser verecek olmanın büyük heyecanını duyduklarını anlattı. Joey Tempest, 2013'te ilk geldiklerinde İstanbul'da sahne aldıklarını belirterek, "Konseri takip edenlerle aramızda çok iyi bağ vardı. Sosyal medyadan Türkiye'den çok etkileşim alıyoruz, buraya geldiğimiz için mutluyuz." ifadesini kullandı.

TÜRKİYE DENİLİNCE AKLIMIZA FES; KAHVE VE KEBAP GELİYOR

"Türkiye denilince aklınıza ilk ne geliyor, ülkenin sizdeki imajı nedir?" sorusunu cevaplandıran gruptan Ian Haugland, "Fes geliyor" dedi. Bir gazetecinin, "Türkiye'de fes yok ama' demesi üzerine sanatçı, "eski zamanlarda" diyerek geçiştirdi. Ian Haugland, şunları söyledi: "Türkiye çok egzotik., mistik, gizemli bir havası var. romantik çağrışımlar yapıyor." Vokalistlerden Mic Michaeli, "Kebap ve kahve" derken Joey Tempest, "İsveç'te büyüdüğümüz ortamda çok Türk var. Çok bayancı olduğumuz bir kültür değil. Özellikle yemekleri seviyoruz." diye konuştu.

EUROVİSİON'U EVDEN İZLEMEK KEYİFLİ, MÜZİĞİN DEĞRELENDİRİLMESİNE KARŞIYIZ

Bir gazetecinin, Eurovision'a neden katılmadıklarını sorması üzerine konuşan Joey Tempest, şunları kaydetti: "Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde bir kaç kez İsveç hükümeti sordu, hepsinde hayır cevabı verdik. Öncelikle Eurovision'u evde oturup izlemekten keyif alıyoruz. O heyecanı evden yaşamak keyifli bir şey. Ama katılmak bizlik bir şey değil. Öncelikle müziğin bir değerlendirilmeye tabi tutulması bizi rahatsız ediyoruz. orada yarışan grupları beğenmiyoruz. Tabi ki kendi ürettiğimiz müziğin bu şekilde değerlendirilmesi hoşumuza gitmiyor, müziğimizin mukayese edilmesini istemiyoruz."

Türk müziğinden herhangi bir ismi tanımadıklarına dikkat çeken Joey Tempest, "Türk müziğinden aklımıza bir isim gelmedi ama Türk müziğiyle ilgili fikrimiz var. Nota dizinimleri bize çok farklı geliyor." dedi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı ve BKSTV Genel Sekreteri Ahmet Erdönmez de Europe’un konserini izlemek için İzmir, İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Balıkesir, Ankara, Tekirdağ, Eskişehir, Antalya ve Muğla’dan da Europe hayranlarının konsere geldiğini belirtti. ‘The Final Countdown’, ‘Carrie’ ve ‘Rock The Night’ gibi rock klasikleriyle tanınan Europe, 80’li yıllardan günümüze kadar yayınladığı parçalarının yanı sıra Mart 2015’te çıkardığı ‘War of Kings’ adlı son albümünün şarkılarını da bu akşam saat 21.15’de Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda seslendirecek.

Yorum Ekle

İlgili Haberler