EÜ Hastanesi  300’ü aşkın yoğun bakım yatağı ile  hizmet veriyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı yeni ünitelerine kavuştu.Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı; akreditasyon koşullarına uygun 16 yatak kapasiteli 2. Basamak Yoğun Bakım Ünitesi, 3 Boyutlu Ekokardiyografi, EKG-Tansiyon Holter, Tilt Table ve Efor Testi cihazları içeren akreditasyona uygun laboratuvar ve içerisinde 8 bisiklet ergometri, 4 koşu bandı, 2 kardiyopulmoner egzersiz testi cihazı ile 30m. 6 dakika yürüme testi yer alan Mehmet Ş.Yazan Kardiyak Rehabilitasyon Ünitesi’ne kavuştu.

EÜ Hastanesi  300’ü aşkın yoğun bakım yatağı ile  hizmet veriyor
- A +

 

Rana Afra Küçüktepe -Fatih Özkılınç/İzmir(Ege Ajans)

Törene; Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, Başhekim Prof. Dr. Mehmet Özkahya, bağışçılar Mehmet Yazan ve Alsancak Rotary Kulübü Başkanı Sinan Can katıldı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı; akreditasyon koşullarına uygun 16 yatak kapasiteli 2. Basamak Yoğun Bakım Ünitesi, 3 Boyutlu Ekokardiyografi, EKG-Tansiyon Holter, Tilt Table ve Efor Testi cihazları içeren akreditasyona uygun laboratuar ve içerisinde 8 bisiklet ergometri, 4 koşu bandı, 2 kardiyopulmoner egzersiz testi cihazı ile 30m. 6 dakika yürüme testi yer alan Mehmet Ş.Yazan Kardiyak Rehabilitasyon Ünitesi’ne kavuştu.

“BEN YERİNE BİZ”

Açılış konuşmasını yapan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Eko-Efor laboratuvarı önceden kliniğimizin içerisinde yer alıyordu, küçüktü ve hastaların ulaşımı zordu. Daha elverişli bir ulaşım olması için yeni kliniğimizi açmış bulunuyoruz. Kliniğimiz, yılda 15 bin hastaya efor testi uygulayarak hizmet veriyor. Multidisiplinel çalışma, ben yerine biz’in tercih edildiği çalışmadır. Bizler bu disiplini ilke edinerek kendi imkânlarımızla açtığımız klinikler, kendi kendimize güzel işler yapabileceğimizin göstergesidir”  dedi.

Başhekim Prof. Dr. Mehmet Özkahya, “Yeni açtığımız birimle birlikte toplam 40 adet yoğun bakım yatağı daha hastanemize katılmıştır. Böylece hastane bünyemizde 300’ü aşkın yoğun bakım yatağımızla hizmet vermeye hazırız” diye konuştu.

          Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, “ Bugün 24 Kasım 1928’de ilk kez Başöğretmen Atatürk’ün armağan ettiği, 1981’den beri kutladığımız Öğretmenler Günü.  Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum diyor Hazreti Ali. Dolayısıyla öğrenmenin ve öğretmenin, öğretmenliğin en önemli tarafı öğretirken öğrenmektir. Bu vesileyle hepinizin öğretmenler gününü kutluyorum. Bu ünitenin de öğretmenler gününde açılmasını önemli buluyorum. Kardiyoloji bölümleri, girişim ve teknolojiyi yakından takip eden ve bunu uygulayan bölümler arasında ilk sırada yer alıyor. Ege Üniversitesi, yenilikler yapan, yenilikleri fiziksel mekanlar ile donatan ve bunu uluslararası arenada sergileyen genetiğe sahip.  Ege Üniversitesi bu çalışmaları yaparken, yanlarında hep destekçi olan bağışçıları vardı. Günümüz, bireyselliğin tavana vurduğu ve her şeyin çok önemli olup, tepeye fırladığı, başkasının başının üstüne basarak yükseldiğimiz, sorumluluk duygularının örselendiği, paylaşmanın hiç kalmadığı günleri yaşatıyor. Dolayısıyla bağış yoluyla bu sorumluluğu paylaşan, birlikte olma duygusunu yaşatan, kendileri de bunu yaşayan, bütün katkı verenlere çok teşekkür ediyorum” dedi.

İNSAN SAĞLIĞININ KIYMETİNİ BİLMELİ

Bugüne dek hastane bünyesine birçok bağışıyla katkıda bulunan Mehmet Yazan, “İki şey vardır, insanların çoğu onun değerini bilmezler; sıhhat ve boş vakit.  Bunlar o kadar kıymetlidir ki ancak kaybedildiğinde anlaşılır. Bu noktada sağlık tesislerine ve sağlık çalışanlarına muhtaçtırlar. Sağlık, uzman çalışanlar ve donanımlı tesislerle yapılmalıdır. 2007 yılında kalp rahatsızlığı sebebiyle Ege Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nde bir süre tedavi gördüm. Bu sebeple kardiyoloji bölümü benim için büyük önem taşıyor. İnsan sağlığının kıymetini bilmeli. Sağlığını yitiren insanlarımızın en iyi şekillerde tedavi görmesini sağlamak için ben de elimden geleni yapmaya devam edeceğim” dedi.

Açılışta bağış yapan Mehmet Yazan ve Alsancak Rotary Kulübü Başkanı Sinan Can’a plaket ve çiçek takdim edildi.

İlgili Haberler

Yorum Ekle

VİDEO GALERİ

FOTO GALERİ