Eşi için eve asansör yaptı!

Ordu'da yaşayan 72 yaşındaki Enver İşleyen, dizinden ameliyat geçirdikten sonra merdivenleri çıkmakta zorlanan eşi için, eve kendi imkanlarıyla yaklaşık 300 kilogram yük taşıyabilen asansör yaptı.

Eşi için eve asansör yaptı!
- A +

 

Altınordu ilçesi Dikenci Mahallesi'nde eşi Altun İşleyen ile kendisine ait iki katlı evde yaşayan Almanya'dan emekli Enver İşleyen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem eşinin hem de kendisinin sağlık sorunlarının bulunduğunu, bu nedenle asansör yapmayı düşündüğünü söyledi.

Dizlerinden ameliyat geçiren eşinin merdivenleri çıkmakta zorluk çektiğini görünce harekete geçtiğini anlatan İşleyen, kaynak işlerinde el becerisine sahip olduğu için asansörü yapmakta çok zorlanmadığını ifade etti.

"Asansörü bazen fındık ve benzeri ağır yüklerimizi taşımakta da kullanıyoruz" diyen İşleyen, asansörü yapma sürecine ilişkin şu bilgileri verdi:

"İlk aşamada planını çizdim. Ne kadar malzemeye ihtiyaç var hesaplamalarını yaptım. Daha sonra sanayiden aldığım demirleri el becerim de olduğu için kaynak yaparak asansörün sistem üzerinde gideceği bölümleri hazırladım. Yine aynı demirlerden kabin yaptım. Makara sistemi ve çelik halat kurulumunu yaptıktan sonra geriye sadece asansörü hareket ettirecek kumanda kaldı. Elektrik bağlantısıyla bir de kumanda sistemini yaptıktan sonra asansör tamamlanmış oldu."

İşleyen, asansörün özellikle yaşlı ve sağlık sorunu olan misafirlerine büyük kolaylık sağladığına işaret ederek, "Dizinden veya belinden rahatsız komşularımız bizi ziyarete geliyor. Nitekim birkaç sefer merdivenleri çıkmakta zorlanan komşularımızı asansör yardımıyla eve çıkardık. Çünkü az değil, evin ikinci katına çıkmak için 50 basamak çıkmak gerekiyor" diye konuştu.


Şimdi evime rahat rahat çıkabiliyorum

Enver İşleyen'in eşi Altun İşleyen ise iki dizinden geçirdiği ameliyat sonrası merdivenleri çıkmakta çok zorlandığını dile getirdi.

Yaşadığı zorluğun ardından eşinin böyle bir çözüm yolu bulduğunu vurgulayan İşleyen, "Geçirdiğim ameliyat sonrası iki dizime platin takıldı. Gerçekten çıkmakta çok zorlanıyordum. Eşim bu asansörü yaptıktan sonra benim için çok kolaylık oldu. Şimdi evime rahat rahat çıkabiliyorum" ifadesini kullandı.

Yorum Ekle