Erkekler "kadına şiddeti" değerlendirdi

Kadına yönelik şiddet araştırması, eşini öldüren erkekler arasında pişmanlığın az olduğunu, pişmanlık yaşayanların ise kendi hayatıyla ilgili kaygılandıklarını belirledi.

Erkekler "kadına şiddeti" değerlendirdi
- A +

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsünce yapılan ''Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması''nda erkeklerin kadına yönelik şiddete bakışı da incelendi.

Araştırma kapsamında, 25-35 yaş arasındaki erkeklerle görüşmeler gerçekleştirildi.

Araştırma, erkeğin uyguladığı şiddetin sorumluluğunu şiddet mağduru kadına yükleyen bir yaklaşımı ortaya çıkardı. Ekonomik sıkıntıları aile içindeki gerginliklerin temel nedeni olarak gören erkekler, sık alkol kullanımının da şiddeti artırdığını ifade etti.

Aile araştırmasında, kadınlara uyguladıkları şiddet nedeniyle ceza almış 12 erkek ile de görüşülerek, kadına yönelik şiddet hakkındaki düşünceleri incelendi. Araştırmaya konu olan bu erkeklerin eşlerini yaralama ya da öldürme nedeniyle farklı cezalar aldığı belirlenirken, bunların şiddeti önemsemedikleri ve kadınları suçlayarak kendilerini haklı çıkarma eğiliminde oldukları tespit edildi.

Görüşme yapılan erkekler, aldıkları cezaları hak etmediklerini ifade ettikleri, ceza alma nedenlerini eşleri başta olmak üzere diğer kişilere yükledikleri görüldü.

Eşini öldüren erkekler arasında pişmanlığın çok az gündeme getirildiğinin belirtildiği araştırmada, pişman olduğunu söyleyen erkeklerin ise kendi hayatları ve çocuklarının hayatlarıyla ilgili kaygılarını dile getirdikleri kaydedildi.

Araştırmada, "Cezaevindeki erkeklerin bazıları, eşlerini yaralamalarına ya da öldürmelerine ilişkin aktardıkları gerekçelerin kendilerini cezaevinden kurtarmaya yetmemesini şaşkınlıkla karşılamaktadır" ifadesine yer verildi. 

Yasal düzenlemelerin yeterli olmadığını ve kağıt üzerinde kaldığını ileri süren erkeklerin çoğunluğu, bu kanunu kadınlara pozitif ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle eleştirdi. Evden uzaklaştırmayı "ceza" olarak tanımlayan erkekler, bu kararın onur kırıcı olduğunu ifade etti. 

Yorum Ekle

İlgili Haberler