Erdoğan'dan Türk gemisine saldırıyla ilgili açıklama!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya'da vurulan Türk gemisiyle ilgili "Şiddetle kınıyoruz. Bayrağımız olması durumunda daha farklı olurdu. Takipçisiyiz" dedi.

Erdoğan'dan Türk gemisine saldırıyla ilgili açıklama!
- A +

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba'yı törenle karşıladı. Resmi karşılama töreninden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ali Bongo Ondimba başbaşa görüştü.

Görüşmenin ardından Erdoğan ile Ondimba ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya açıklarında "TUNA-1" isimli kuru yük gemisine düzenlenen saldırıyla ilgili soru üzerine "Alınan bir ihbar neticesinde bir gemi vurulmaz. Şiddetli bir şekilde bunları kınadık, kınıyoruz. Bayrağımız olması durumunda daha farklı olurdu. Ne olursa olsun bunların yapması gereken; sahil güvenlik botlarıyla gemiyi durdururlar, konteynırlar açılır, içinde silah var mı görülür. Bunlar daha devlet olamamışlar. Sorumluların derhal Libya yetkileri tarafından bulunması lazım. Çok başlılık olan Libya'da şu anda sıkıntı yaşanıyor" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Gabon ile ilişkiler konusunda şunları söyledi:
Ticaret hacmimiz 300 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Gabon'un Ankara'ya ilk büyükelçisini atamasından memnuniyet duyuyoruz. Gabon'da bir imam hatip lisesi açacağız.

Ondimba ise "Çok verimli ikili görüşmelerimiz oldu. Türkiye güven duyduğumuz ekonomik bir ortak. Türk şirketlerinin kullanabilecekleri önemli fırsatlar var" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

İlgili Haberler